FlixBus oficjalnym partnerem ESN Polska

ESN Poland News - Sat, 23/03/2019 - 18:43
Language Polish FlixBus oficjalnym partnerem ESN Polska

Hans Christian Andersen raz rzekł “Podróżować to żyć”, a co jeśli moglibyśmy ułatwić komuś tym życie? Gdybyśmy dali możliwość młodym ludziom, by odkrywać świat bez rujnowania ich kont bankowych? Mamy na to sposób!

Tańsze przejazdy po Europie z ESNcard

Stowarzyszenie ESN Polska chciałoby z dumą ogłosić nawiązanie partnerstwa z firmą FlixBus, która oferuje przewozy autokarowe na terenie Europy. Już dziś posiadacze ESNcard mogą skorzystać z aż 20% zniżki na europejskie przejazdy, a tych niemało. FlixBus posiada w ofercie ponad 2000 destynacji w 28 krajach i ponad 300 tysięcy połączeń dziennie! Korzystając z nowoczesnej floty pojazdów, zapewniają bezpieczny oraz komfortowy transport milionom klientów. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów, to zachęcamy do ściągnięcia aplikacji mobilnej FlixBus.

Każda podróż okaże się niezwykłym przeżyciem - mamy nadzieję, że ich zdobywanie będzie teraz jeszcze łatwiejsze!

Jeszcze nie jesteś posiadaczem ESNcard? Odwiedź nasz oficjalny sklep ESNcard online!
Zdobądź swoją kartę i korzystaj z tańszych przejazdów FlixBusem, a także wielu innych atrakcyjnych zniżek.

Categories: ESN Poland News

People of #ESNpoland - Aleksandra Kulesza

ESN Poland News - Sun, 17/03/2019 - 11:26
Language Polish

1. Czym jest dla Ciebie ESN?
          
ESN to dla mnie miejsce, gdzie niemożliwe staje się możliwe! Poznałam tutaj wielu niesamowitych ludzi. Dzięki byciu w ESNie poznałam lepiej samą siebie, stałam się bardziej otwarta na potrzeby innych ludzi, ale też zyskałam poczucie misji w moim życiu. ESN jest moim motywatorem do ciągłego rozwoju i stawiania sobie nowych wyzwań!

2. Jakie były Twoje początki w ESNie?

Początkowo byłam tylko Mentorem, jednak szybko poczułam, że powinnam dołączyć do ESNu. Pierwotnie ESN był dla mnie miłym urozmaiceniem czasu wolnego, jednak z czasem bardzo mocno zaangażowałam się w działanie mojej sekcji. 

3. Jak ESN zmienił Twoje życie? Dlaczego dołączyłaś?

Dołączyłam do ESNu ponieważ szukałam możliwości rozwoju oraz chciałam zrobić coś produktywnego ze swoim czasem wolnym  ESN zmienił w moim życiu w zasadzie wszystko. Zmieniło się moje postrzeganie siebie samej, życia ale także ludzi dookoła mnie. Nauczyłam się wielu umiejętności, które wykorzystuję w życiu codziennym. 

4. Gdybyś była projektem ESNu, to który z nich by to był?

Zdecydowanie SocialErasmus! Uwielbiam pomagać innym, a radość jaką dają mi projekty z ramienia SocialErasmus jest nie do opisania.

5. #FunFact odnośnie życia w ESNie

Już na moim pierwszym zjeździe z ESNem, będąc jeszcze Świeżynką pomagałam ukraść maskotkę 

6. Czy uczestniczyłaś kiedyś w wymianie Erasmus+? Jakie jakie jest Twoje najciekawsze doświadczenie z Erasmusa?

Na swojego Erasmusa dopiero się wybiorę 

7.Skąd czerpiesz inspirację i motywację do działań?

Inspirację czerpię z obserwacji innych ludzi, którzy osiągnęli w życiu wiele. Motywuje mnie  postęp jaki widzę w swoich oraz cudzych działaniach. 

8. Ulubione miejsce na ziemi?

Ciężko mi wybrać. Mam duszę podróżnika i lubię odkrywać coraz to nowsze miejsca na ziemi 

9. Czy dzięki ESNowi odkryłaś, że masz kolejne umiejętności, o których istnieniu nie wiedziałaś?

Tak! Nigdy w życiu nie pomyślałabym, że będę w stanie robić jednocześnie tyle niesamowitych rzeczy i dawać sobie z nimi radę. Okazało się, że potrafię być bardzo dobrze zorganizowaną osobą.

Categories: ESN Poland News

People of #ESNpoland - Kacper Borowiecki

ESN Poland News - Sun, 10/03/2019 - 09:46
Language Polish

1. Czym jest dla Ciebie ESN?
ESN jest dla mnie organizacją, w której wspierając innych, również sam mogę zdobywać nowe umiejętności, a przy okazji także całkiem sporo podróżować i poznawać wielu ciekawych ludzi. To miejsce pozwalające na realizację naprawdę kreatywnych projektów oraz oferujące wsparcie wielu mądrych osób, z którymi spotykamy się na każdym kroku naszej działalności, do tego są często chętni do pomocy przy każdym problemie. 

2. Jakie były Twoje początki w ESNie?
Do ESNu dołączyłem w lutym 2017 roku na drugim semestrze I roku studiów. Byłem wtedy członkiem koła naukowego, w którym aktywnych było kilka ESNerów. Jeden z nich wrzucił na grupę link do rekrutacji, więc postanowiłem spróbować. Na samym początku zająłem się przygotowaniem grafik dotyczących niektórych projektów, jak i pomagałem w organizacji stoiska na uczelnianym Dniu Studenta. Bardzo szybko zostałem webmasterem sekcji i wyjechałem na swoje pierwsze zagraniczne wydarzenie.

3. Jak ESN zmienił Twoje życie? Dlaczego dołączyłeś?
Ciężko jest opisać wszystkie aspekty zmiany mojego życia przez ESN. Przychodząc do organizacji, byłem bardzo nieśmiały, bałem się wręcz kontaktów z obcymi ludźmi. Sporą część mojego czasu wolnego spędzałem całkowicie bezproduktywnie, gapiąc się na komputer, nie korzystałem nawet z żadnego kalendarza.
Natomiast w organizacji pokazano mi w czym jestem dobry, a nad jakimi umiejętnościami muszę jeszcze trochę popracować. Wielu ludzi wskazało interesujące kierunki rozwoju, które pozwoliły mi zdobyć naprawdę sporo nowych, ciekawych umiejętności. Do tego zmieniłem styl życia na bardziej aktywny i obecnie zdecydowanie szerzej planuję swoje działania. Zdobyłem wiele ważnych umiejętności - od wystąpień publicznych przez pracę zespołową po projektowanie graficzne.

4. Gdybyś był projektem ESNu, to który z nich by to był?
Section Questionare, gdyż uzyskałbym wiele statystyk do dalszej analizy, z której można by wyciągnąć wiele ciekawych wniosków dotyczących naszej organizacji.

5. #FunFact odnośnie życia w ESNie
Pojechałem na Western European Platform do Fryburga. W Niemczech i Szwajcarii znajdują się dwa miasta, których nazwy (“Freiburg“ i “Fribourg”) tłumaczy się na polski jako Fryburg. Wyłącznie fakt, że sprawdziłem dla pewności adres przystanku spowodował, że zorientowałem się, iż kupuję bilet na autobus do niemieckiego, czyli złego Fryburga.
Ostatecznie pojechałem do Fryburga w Szwajcarii bezpośrednim autobusem z Fryburga w Niemczech po tym, jak po trzynastu godzinach jazdy autobusem non-stop z Berlina z uwagi na zamknięcie autostrady mój autobus spóźnił się na ostatnich pięćdziesięciu kilometrach o dwie godziny i nie wyrobiłem się na przesiadkę.

6. Czy uczestniczyłeś kiedyś w wymianie Erasmus+? Jakie jakie jest Twoje najciekawsze doświadczenie z Erasmusa?
Podążając na ESNowe wydarzenia, byłem w dziesięciu różnych krajach, wykorzystując cztery przeloty i przejeżdżając ponad sześć tysięcy kilometrów autobusami międzynarodowymi. Niektórzy moi znajomi mówią wręcz, że jestem na stacjonarnym Erasmusie, choć na prawdziwej wymianie, ani uczelnianej, ani szkolnej nigdy nie byłem. Chciałbym jednak wziąć udział podczas studiów magisterskich lub praktyk studenckich.

7. Skąd czerpiesz inspirację i motywację do działań?
Jeśli chodzi o inspirację, to bardzo często pochodzi ona z lokalnych zjazdów czy innych spotkań ESNowych. Cierpię wręcz czasem na ESNowy brak inspiracji kilka miesięcy po ostatnim zjeździe. Jeśli chodzi o motywację, to głównie pochodzi ona z działalności pozostałych KOiPK oraz zarządu, a także mojej sekcji. Kiedy widzę, jak dużo udaje się innym, to sam również próbuję, jak najwięcej osiągnąć!

8. Ulubione miejsce na ziemi?
Jest wiele miejsc, których architektura i wygląd bardzo mi się spodobały, więc chciałbym tam kiedyś na dłużej pomieszkać - na przykład Berno, Fryburg (ten w Szwajcarii), Budapeszt czy Berlin. Jeśli mam wybrać jedno, to prawdopodobnie byłoby to Berno.

9. Czy dzięki ESNowi odkryłeś, że masz kolejne umiejętności, o których istnieniu nie wiedziałeś?
Jeśli chciałbym zmieścić tutaj wszystkie umiejętności, które zdobyłem w ESNie, to musiałbym napisać wypracowanie na kilka stron :). Na pewno udało mi się nauczyć umiejętności prezentacji - jak wspominałem, na początku mojej działalności w ESNie bardzo bałem się prezentowania czegokolwiek, obecnie nie mam problemu z prezentacją oraz odpowiadaniem na pytania po angielsku czy niemiecku. Poza tym wiem już, jak przeprowadzić dobrze spory projekt. Przestałem tak bardzo bać się sytuacji kryzysowych i wiem, jak na nie zareagować. Na pewno zdobyłem także sporo umiejętności twardych, czy to dotyczących badań i statystyki, usług IT, na przykład edycji stron internetowych lub zarządzania wieloma usługami w ramach Google Suite.

Categories: ESN Poland News

People of #ESNpoland - Bartosz Seidel

ESN Poland News - Sun, 03/03/2019 - 19:19
Language Polish

1. Czym jest dla Ciebie ESN?
Organizacją nieograniczonych możliwości. Nigdzie indziej, tak jak w ESNie nie ma się takiej możliwości, żeby próbować nowych rzeczy, o których się wcześniej nie myślało, czy jakich się obawiało. Jeśli chcesz nauczyć się czegoś nowego, zastanawiasz się, czy ścieżka którą sobie obmyśliłeś/obmyśliłaś przez wybór studiów, to jest miejsce dla Ciebie. Nie ma innej organizacji, w której można podjąć tak różnorodne działania, nie będąc w nich wcześniej ekspertem. Studiujesz filologię, ale myślisz o księgowości - tutaj możesz podjąć pierwsze kroki w tym kierunku!

2. Jakie były Twoje początki w ESNie?
Dołączyłem prawie rok po moim powrocie z Erasmusa. Stwierdziłem, że warto zaangażować się mocniej w coś nowego, dlatego od początku dość aktywnie działałem w projektach lokalnych. Kilka tygodni później (jako jedyna świeżynka) pojechałem o dzień wcześniej na sekcyjny wyjazd integracyjny, gdzie poznałem mnóstwo fantastycznych ludzi z całej Polski i stwierdziłem, że to miejsce, w którym chciałbym zostać na dłużej. Niecały miesiąc później zostałem wybrany do Zarządu sekcyjnego, jesienią dołączyłem do InterKomu i później już się samo potoczyło.

3. Jak ESN zmienił Twoje życie? Dlaczego dołączyłeś?
Dołączyłem, ponieważ stwierdziłem, że mam nagle dużo wolnego czasu po tym, jak zrezygnowałem ze studiów filologicznych (w tamtym czasie studiowałem 2 kierunki - w tym filologię, chodziłem na kurs językowy i chyba pracowałem dorywczo). Przypomniałem sobie, że jak pojechałem na mojego Erasmusa, to była taka organizacja, która zajmowała się studentami międzynarodowymi, chociaż za bardzo nie brałem udziału w ich eventach. Na Facebooku zobaczyłem informację o rekrutacji i stwierdziłem, że można by zobaczyć, o co chodzi w tym całym ESNie.
A zmienił moje życie w prawie każdym aspekcie. Nauczyłem się wielu nowych rzeczy, w zasadzie tylko dzięki temu zdobyłem ciekawą pracę. Z drugiej strony nie skończyłem studiów w terminie, ale poznałem taką jedną wyjątkową ESNerkę. Ogólnie było warto.

4. Gdybyś był projektem ESNu, to który z nich by to był?
Wolałbym mówić w kategoriach causes - wtedy zdecydowanie Skills and employability. Zawsze starałem się powtarzać, że ESN to świetnie miejsce na naukę i popełnianie błędów, dzięki którym jesteśmy bardzo atrakcyjnym potencjalnym pracownikiem. Jeśli jednak koniecznie musimy trzymać się projektów, to National Erasmus Games - zajmowałem się nim w różnych rolach przez co najmniej 3 lata.

5. #FunFact odnośnie życia w ESNie
W pierwszych tygodniach mojej działalności brałem udział w przygotowaniach regionalnego etapu National Erasmus Games (wtedy ESNOLYMPICS). W wyniku różnych komplikacji nie mieliśmy pomysłu na jedną z konkurencji, więc myśleliśmy nad czymś, co można najprościej zorganizować. Padło na sztafetę, jako że wymagała najmniej zadań logistycznych, problem polegał na tym, że nie mieliśmy skąd wziąć pałeczki. Ostatecznie w drużynach przekazywano sobie marchewkę, którą zakupiliśmy w pobliskim warzywniaku..

6. Czy uczestniczyłeś kiedyś w wymianie Erasmus+? Jakie jakie jest Twoje najciekawsze doświadczenie z Erasmusa?
Byłem pół roku we Włoszech - semestr letni 2013. Nie wiem czy najciekawsze, ale na pewnie jedno z tych, które najbardziej zapamiętałem, to wycieczka na Sycylię zorganizowana przez ESN. Jakieś 200 osób, kilka autobusów ludzi i może łącznie z 15 osób, które nie były Hiszpanami. Strasznie dziwnie się czuliśmy, jak w pewnym momencie ESN przestał próbować mówić po angielsku (co akurat było dość normalne), ale przestali też mówić po włosku i przeszli na hiszpański, żeby wszyscy Hiszpanie na pewno zrozumieli, a nikt z nas nie mówił po hiszpańsku.

7. Skąd czerpiesz inspirację i motywację do działań?
Też zadaję sobie to pytanie. Chodzi o kolejne wyzwania, które stają przede mną i zespołem, z którym działam. Kiedy widzę, że możemy zrobić coś ciekawego, coś czego jeszcze nie było, a przyda się innym i do tego jeszcze da nam satysfakcję, to chce się działać dalej.

8. Ulubione miejsce na ziemi?
Takie, w którym jeszcze nie byłem. A mniej pompatycznie to Rzym, ale taki bez turystów - w marcu albo październiku

9. Czy dzięki ESNowi odkryłeś, że masz kolejne umiejętności, o których istnieniu nie wiedziałeś?
Może nie tyle odkryłem, co je wykształciłem. Z najprostszych rzeczy: kiedyś byłem ogromnym introwertykiem. W momencie, kiedy zostałem członkiem lokalnego zarządu, to zdałem sobie sprawę, że moje obowiązki to nie tylko sprawdzanie, czy lewa równa się prawej w Excelu, ale też budowanie atmosfery w sekcji, bo ostatecznie to od tego zależy, czy świeżynki po chwili nie zrezygnują. Kiedy uświadomiłem sobie, że powinienem się przestawić, poszły za tym kolejne rzeczy. Wystąpienia przed różnymi grupami, spotkania z rozmaitymi osobami, czy prowadzenie szkoleń, które pojawiły się w kolejnych latach, one zaczęły sprawiać mi przyjemność i do dzisiaj są jednym z moich ulubionych elementów tego wszystkiego

Categories: ESN Poland News

People of #ESNpoland - Bartosz Seidel

ESN Poland News - Sun, 03/03/2019 - 19:14
Language Polish

1. Czym jest dla Ciebie ESN?
Organizacją nieograniczonych możliwości. Nigdzie indziej, tak jak w ESNie nie ma się takiej możliwości, żeby próbować nowych rzeczy, o których się wcześniej nie myślało, czy jakich się obawiało. Jeśli chcesz nauczyć się czegoś nowego, zastanawiasz się, czy ścieżka którą sobie obmyśliłeś/obmyśliłaś przez wybór studiów, to jest miejsce dla Ciebie. Nie ma innej organizacji, w której można podjąć tak różnorodne działania, nie będąc w nich wcześniej ekspertem. Studiujesz filologię, ale myślisz o księgowości - tutaj możesz podjąć pierwsze kroki w tym kierunku!

2. Jakie były Twoje początki w ESNie?
Dołączyłem prawie rok po moim powrocie z Erasmusa. Stwierdziłem, że warto zaangażować się mocniej w coś nowego, dlatego od początku dość aktywnie działałem w projektach lokalnych. Kilka tygodni później (jako jedyna świeżynka) pojechałem o dzień wcześniej na sekcyjny wyjazd integracyjny, gdzie poznałem mnóstwo fantastycznych ludzi z całej Polski i stwierdziłem, że to miejsce, w którym chciałbym zostać na dłużej. Niecały miesiąc później zostałem wybrany do Zarządu sekcyjnego, jesienią dołączyłem do InterKomu i później już się samo potoczyło.

3. Jak ESN zmienił Twoje życie? Dlaczego dołączyłeś?
Dołączyłem, ponieważ stwierdziłem, że mam nagle dużo wolnego czasu po tym, jak zrezygnowałem ze studiów filologicznych (w tamtym czasie studiowałem 2 kierunki - w tym filologię, chodziłem na kurs językowy i chyba pracowałem dorywczo). Przypomniałem sobie, że jak pojechałem na mojego Erasmusa, to była taka organizacja, która zajmowała się studentami międzynarodowymi, chociaż za bardzo nie brałem udziału w ich eventach. Na Facebooku zobaczyłem informację o rekrutacji i stwierdziłem, że można by zobaczyć, o co chodzi w tym całym ESNie.
A zmienił moje życie w prawie każdym aspekcie. Nauczyłem się wielu nowych rzeczy, w zasadzie tylko dzięki temu zdobyłem ciekawą pracę. Z drugiej strony nie skończyłem studiów w terminie, ale poznałem taką jedną wyjątkową ESNerkę. Ogólnie było warto.

4. Gdybyś był projektem ESNu, to który z nich by to był?
Wolałbym mówić w kategoriach causes - wtedy zdecydowanie Skills and employability. Zawsze starałem się powtarzać, że ESN to świetnie miejsce na naukę i popełnianie błędów, dzięki którym jesteśmy bardzo atrakcyjnym potencjalnym pracownikiem. Jeśli jednak koniecznie musimy trzymać się projektów, to National Erasmus Games - zajmowałem się nim w różnych rolach przez co najmniej 3 lata.

5. #FunFact odnośnie życia w ESNie
W pierwszych tygodniach mojej działalności brałem udział w przygotowaniach regionalnego etapu National Erasmus Games (wtedy ESNOLYMPICS). W wyniku różnych komplikacji nie mieliśmy pomysłu na jedną z konkurencji, więc myśleliśmy nad czymś, co można najprościej zorganizować. Padło na sztafetę, jako że wymagała najmniej zadań logistycznych, problem polegał na tym, że nie mieliśmy skąd wziąć pałeczki. Ostatecznie w drużynach przekazywano sobie marchewkę, którą zakupiliśmy w pobliskim warzywniaku...

6. Czy uczestniczyłeś kiedyś w wymianie Erasmus+? Jakie jakie jest Twoje najciekawsze doświadczenie z Erasmusa?
Byłem pół roku we Włoszech - semestr letni 2013. Nie wiem czy najciekawsze, ale na pewnie jedno z tych, które najbardziej zapamiętałem, to wycieczka na Sycylię zorganizowana przez ESN. Jakieś 200 osób, kilka autobusów ludzi i może łącznie z 15 osób, które nie były Hiszpanami. Strasznie dziwnie się czuliśmy, jak w pewnym momencie ESN przestał próbować mówić po angielsku (co akurat było dość normalne), ale przestali też mówić po włosku i przeszli na hiszpański, żeby wszyscy Hiszpanie na pewno zrozumieli, a nikt z nas nie mówił po hiszpańsku.

7. Skąd czerpiesz inspirację i motywację do działań?
Też zadaję sobie to pytanie. Chodzi o kolejne wyzwania, które stają przede mną i zespołem, z którym działam. Kiedy widzę, że możemy zrobić coś ciekawego, coś czego jeszcze nie było, a przyda się innym i do tego jeszcze da nam satysfakcję, to chce się działać dalej.

8. Ulubione miejsce na ziemi?
Takie, w którym jeszcze nie byłem. A mniej pompatycznie to Rzym, ale taki bez turystów - w marcu albo październiku

9. Czy dzięki ESNowi odkryłeś, że masz kolejne umiejętności, o których istnieniu nie wiedziałeś?
Może nie tyle odkryłem, co je wykształciłem. Z najprostszych rzeczy: kiedyś byłem ogromnym introwertykiem. W momencie, kiedy zostałem członkiem lokalnego zarządu, to zdałem sobie sprawę, że moje obowiązki to nie tylko sprawdzanie, czy lewa równa się prawej w Excelu, ale też budowanie atmosfery w sekcji, bo ostatecznie to od tego zależy, czy świeżynki po chwili nie zrezygnują. Kiedy uświadomiłem sobie, że powinienem się przestawić, poszły za tym kolejne rzeczy. Wystąpienia przed różnymi grupami, spotkania z rozmaitymi osobami, czy prowadzenie szkoleń, które pojawiły się w kolejnych latach, one zaczęły sprawiać mi przyjemność i do dzisiaj są jednym z moich ulubionych elementów tego wszystkiego.

Categories: ESN Poland News

Section in the Spotlight, March 2019: ESN Cluj-Napoca!

ESN International news - Fri, 01/03/2019 - 16:27

Trips to the heart of Romania, plenty of socially inclusive events, World Cafes, and a determined team of volunteers - all of this combined describes our March edition of section in the spotlight!
 
ESN Cluj-Napoca, the first section of ESN Romania, was founded in 2004, and now welcomes the biggest number of Erasmus+ students in the country, from all four of the universities in the city.
 
A good team doesn’t come unprepared
 
Having a large number of students requires great care and knowledge from the members. For this reason, ESN Cluj-Napoca recruits newbies twice a year. To keep the members educated, they hold General Meetings - regular departmental meetings, that include monthly workshops based on previous National Platforms or international events.
Before the semester kicks off, they organise a day dedicated specifically to newbies where they are taught the basics of ESN, ESN causes, and the way the section works. It is easier to memorise all of that information in a pleasant atmosphere, and for that reason the newbies take part in team-building games, followed by a dinner to get to know each other and connect with one another.


 
Now that they are all set to go…
 
After all these preparations, it is time to kick off the semester with daily activities running on for two weeks, which include buddy-student meetups, a professional city tour, visits to museums, a treasure hunt, speed friending, board games evenings, quiz nights on various topics, and many more. Erasmus Sports Competition, a local edition of International Erasmus Games, follows not long after, to keep the young muscles fit for the upcoming semester.


To show that Erasmus is not only about partying and sports, ESN Cluj-Napoca organises a rich programme promoting inclusiveness, not only during the Social Inclusion Days. They focus on the integration of the incoming students in the community and organise all kinds of events, such as: World Cafes, where they debate how they can fight discrimination; photo exhibitions based on the ESN causes; social thematic oriented Movie Nights, Blind Dates where participants are blindfolded; Erasmus in Schools to talk about stereotypes; Share a Smile Day in parks to spread hugs and smiles; and of course, visits to dog shelters to raise awareness of animal well-being. 

 

Nothing beats good old Dracula
 
But the activities that they believe are their flagship ones, are their trips. Romania is a large country with amazing landscapes and captivating folklore and legends, so it is no wonder that the trips are very successful. ESN Cluj-Napoca organises a one-day trip to Turda Salt Mine - a historical salt mine that after restoration became one of the most popular underground attractions of the area; a trip to Maramures, the heart of folkloric medieval Romania, and a trip to Moldova - the land of monasteries.
 
Furthermore, they participate in all national events: Escape to Vama Veche, a trip that marks the beginning of summer by heading off to the sandy beaches of the Black Sea’s Vama Veche; and Halloween in Transylvania - an adventure through Dracula’s realm.


 
Sharing (your culture) is caring

To show that Erasmus isn’t an exclusive community, ESN Cluj-Napoca tries hard to involve local students in their activities, make them meet the incoming students, and learn about their diverse cultures. Therefore, they have original events such as Travelling Evening, during which local students can learn how to travel on a budget, an international flag parade, or Intercultural Evenings where the students represent their countries through facts, traditional dishes and specific activities. At the same time, close connections with other NGOs and student organisations help to integrate incoming students into the community by organising activities and trainings (such as the one of Red Cross for first aid).

ESN Cluj-Napoca doesn’t stay local
 
The hard work of ESN Cluj-Napoca’s members isn’t only visible on the local level – on the contrary, they also actively take part in the work on the National and International levels, so in the past year alone they have had three of their members in the National Board, three members in the Communication Committee, and three members in the Network Committee.
The section’s oldest members encourage their volunteers to get involved on the other levels by telling their own experiences and stories, as well as trying to support them financially in their travel costs, with the help of universities.


 
All it takes is...

As a section that has been around for 15 years, they have had their ups and downs, but the determination and motivation of its members has kept it going all this time.
What are the reasons behind it? As they say, good knowledge transfer between generations, constant cooperation with the biggest university in Romania, and involvement in the higher levels of ESN.
At the same time, they never forget their roots and always represent them with pride. No wonder Erasmus students love coming there!

 

People of #ESNpoland - Mateusz Wieczorek

ESN Poland News - Sun, 24/02/2019 - 11:10
Language Polish

1. Czym jest dla Ciebie ESN?
ESN to dla mnie przede wszystkim ludzie. Wiem, że duża część osób odpowiada na to pytanie właśnie tak, ale nie zgapiam! Naprawdę kocham poznawać nowych ludzi. Jeżdżę później po Polsce i odwiedzam ich, miło spędzając razem czas. Polecam każdemu!

2. Jakie były Twoje początki w ESNie?
Nie byłem typową świeżynką - wcześniej działałem przez 2 lata w Samorządzie Studentów Politechniki Gdańskiej, co dało mi wiedzę oraz doświadczenie o organizowaniu eventów, z tego powodu całkiem szybko wziąłem się za koordynację OW.

3. Jak ESN zmienił Twoje życie? Dlaczego dołączyłeś?
Do ESNu dołączyłem dzięki Klaudii Czyżewskiej z ESN Gdańsk, która była wtedy członkiem zarządu lokalnego. Znaliśmy się ze wspomnianego wcześniej SSPG, gdzie już troszeczkę zaczynałem się nudzić, więc chciałem spróbować czegoś nowego. Śmiało mogę powiedzieć, że od tamtej pory bardzo się rozwinąłem, nauczyłem pracować z ludźmi na jeszcze wyższym poziomie oraz wypowiadać w sposób merytoryczny. A jak ESN zmienił moje życie? Zyskałem wielu znajomych, powiedziałby, że nawet kilku przyjaciół, z których część jest teraz razem ze mną w OC NEGa. Także dziękuję Klaudia! <3

4. Gdybyś był projektem ESNu, to który z nich by to był?
Wszyscy spodziewają się tu pewnie czegoś na kształt “oczywiście, że NEGiem!”, ale łamię się pomiędzy NEGiem właśnie, a Hel(l) Surfin’ ESN Gdańsk (kto nie zna, niech żałuje). Oba projekty są ściśle połączone ze sportem, a ja jestem aktywny fizycznie, od kiedy tylko pamiętam. Uwielbiam to i nie mógłbym bez tego żyć, stąd taki wybór.

5. #FunFact odnośnie życia w ESNie
Głupio przyznać, ale przez bardzo długi czas nie mogłem rozgryźć, jakie jest rozwinięcie skrótu “KOiPK”. Rozszyfrowywałem to nawet po objęciu stanowiska NEGa, ale finalnie udało mi się go zrozumieć i to samemu! :D

6.Czy uczestniczyłeś kiedyś w wymianie Erasmus+? Jakie jakie jest Twoje najciekawsze doświadczenie z Erasmusa?
Jeszcze nie uczestniczyłem, ale jak tylko będę miał okazję - na pewno skorzystam! 

7. Skąd czerpiesz inspirację i motywację do działań?
Kto mnie zna, ten wie, że bardzo lubię konkretny feedback. Oczywiście ten pozytywny jest przyjemniejszy do przyjęcia, ale gdy pada negatywny, nie ma co się załamywać, a wyciągnąć z NiEGo wnioski i poprawić się na przyszłość. Najważniejsza będzie szczerość!

8. Ulubione miejsce na ziemi?
Zamknij oczy. Promienie słońca lekko muskają Cię po twarzy, a wokół czujesz zapach lasu przełamany zapachem świeżego siana. W oddali słyszysz ćwierkanie ptaków i nieśmiałe rżenie konia - on najwyraźniej też nie może się już doczekać chwili galopu po nagim polu sołtysa. Siadasz pod drzewem na gęstej warstwie mchu i wyciągasz “Achaję” Andrzeja Ziemiańskiego, a po długiej lekturze biegniesz wąską ścieżką nad niewielkie, ale bardzo czyste jezioro. Szybka kąpiel w zimnej wodzie momentalnie Cię orzeźwia, od razu czujesz, że żyjesz. Po powrocie do domu doisz krowę i zbierasz jajka zniesione przez Twoje kury. Miód z pasieki już czeka na stole - stoi tuż obok chrupiącego bochenka chleba kupionego rano od miejscowego piekarza. Po zrobieniu kolacji siadasz wygodnie w fotelu, głaszczesz psa leżącego przy nogach i relaksujesz się przy strzelających płomieniach z ceglanego kominka. Możesz już otworzyć oczy. 

9.Czy dzięki ESNowi odkryłeś, że masz kolejne umiejętności, o których istnieniu nie wiedziałeś?
Ciężko stwierdzić czy dzięki ESNowi zyskałem nowe umiejętności, czy je w sobie odkryłem. Łatwe jest natomiast stwierdzenie, że ESN daje dużą szansę na rozwój i poznawania nowych, świetnych osób, dlatego bierzcie i czerpcie z tego wszyscy!

Categories: ESN Poland News

People of #ESNpoland - Anna Makowska

ESN Poland News - Sun, 17/02/2019 - 19:49
Language Polish

1. Czym jest dla Ciebie ESN?

Chyba łatwiej się spytać, czym nie jest (śmiech). Z ESNem kojarzy mi się dużo rzeczy, to dla mnie przede wszystkim możliwość przetestowania siebie (w tym słabych i mocnych stron, metod pracy, zainteresowanie się nowym tematem, nauczenie się jak efektywnie pracować w zespole). Jest to również możliwość spotkania ludzi z różnorodnych środowisk oraz poznawania świata. Niejednokrotnie Ci ludzi stają się przyjaciółmi, z którymi można się wybrać w niezapomnianą, kilkudniową podróż, dobrze bawić się na wydarzeniu czy miło spędzać czas pracując nad czymś razem.

2. Jakie były Twoje początki w ESNie?

Do swojej sekcji dołączyłam w marcu, na 2 roku studiów. Początkowo nie aktywizowałam się tak bardzo, jak teraz. Pamiętam, że pierwszym wydarzeniem, w którym brałam udział jako wolontariusz był regionalny NEG. Później dołączyłam do kilku grup projektowych działających lokalnie. Chyba największy wpływ, by zacząć działać na poziomie ogólnopolskim, miało na mnie uczestnictwo w UPGRAGE KRAKÓW, organizowane przez sekcję ESN UEK w tematyce Harrego Pottera.

3. Jak ESN zmienił Twoje życie? Dlaczego dołączyłaś?

Oczywiście. Wcześniej byłam raczej osobą introwertyczną, nienawidziłam wystąpień publicznych czy zabierać głos podczas zajęć. Dodatkowo nie potrafiłam efektywnie zarządzać swoim czasem.To się zmieniło, nie mam problemu, by zabrać głos czy coś prezentować (zawsze jest lekki stresik, ale o wiele mniejszy). Dzięki ESNowi odkryłam również, że wolę zajmować się działką szkoleń, motywowania pracowników, zarządzania zespołem czy zasobami ludzkimi. Dodatkowo mniej boję się nowych wyzwań (nawet jeśli ich trudność jest dość wysoka). Teraz nie mam również problemu z tym, by tak zarządzać czasem, żeby w miarę możliwości pogodzić uczestnictwo w wielu wydarzeniach, odpoczynek oraz nie zawalać obowiązków.

4. Gdybyś była projektem ESNu, to który z nich by to był?

Wydaje mi się, żę byłabym projektem Mov’in Europe. Projekt Mov’in Europe jest mi szczególnie bliski, ponieważ moim pierwszym zjazdem był zjazd LEO. Co ciekawe nie byłam jeszcze wtedy Lokalnym Ambasadorem Mobilności na mojej uczelni, a brałam udział w wydarzeniu ze względu na zainteresowanie tematyką przedstawioną podczas zjazdu szkoleniowego. Uwielbiam go za to, że w projekcie ważną funkcją jest informowanie o tym, jak można wdrażać mobilność w życiu, jakie korzyści z tego, że uczestniczysz w projektach mobilnościowych. #mobilityisalifestyle

5. #Funfact odnośnie życia w ESNie.

Czasami ESN wchodzi mi za mocno [robię za dużo rzeczy związanych z ESNem, zastanawiam się, jak można coś ulepszyć albo wprowadzić coś nowego], a to powoduje, że za bardzo się na nim skupiam. Ostatnio nawet podając maila kontaktowego, bym mogła zostać moderatorem sekcyjnym na grupie Stowarzyszenia ESN Polska zamiast końcówki “gmail.com” chciałam wpisać “esn.pl” (śmiech).

6. Czy uczestniczyłaś kiedyś w wymianie Erasmus+? Jakie jakie jest Twoje najciekawsze doświadczenie z Erasmusa?

Jeszcze nie miałam okazji skorzystać z oferty Erasmusa +. Jednak mam w planach wyjechać na studiach magisterskich lub podyplomowych. Jeśli nie uda mi się zrealizować tego planu, to chcę wyjechać przynajmniej w ramach stażu lub praktyk.

7. Skąd czerpiesz inspirację i motywację do działań?

Inspirację i motywację do działania pojawia się z wielu różnorodnych źródeł. Czasem wystarcza mi odpowiednia muzyka, by się zainspirować i skupić na pracy. Niejednokrotnie, kiedy mam kryzysy przesłuchuje filmiki dotyczące tematyki motywacyjne [najlepsze są te angielskie]. Innym razem oglądam śmieszne video, żeby mój umysł odpoczął i dzięki temu lepiej działał oraz był nastawiony na kreatywne działanie. Inspirację czerpię również z książek. Kolejnym źródłem motywacji i inspiracji są ludzie pozytywnie nastawieni do życia. Przebywając więcej czasu z taką osobą, aż sama się dziwię, jak pozytywny ma to na mnie wpływ. Do dalszego działania motywuje mnie również to, że mogę przetestować siebie, sprawdzić, czy podołam danemu wyzwaniu. Dużą satysfakcję sprawia mi dobre wykonanie danego zadania, w szczególności, jeśli mam w swoim środowisku osoby, które są sceptyczne do tego, czy mi się uda coś dobrze zrobić albo że nie dam rady pogodzić wszystkich aktywności.

8. Ulubione miejsce na ziemi?

Trudny wybór. Nie potrafię wybrać jednego dlatego podam trzy. Uwielbiam Vancouver, za typ krajobrazu (pustynie, jeziora i góry, lasy), Japonię (za zabytki, kulturę, parki, ludzi, którzy tam żyją) oraz Tajlandię (za piękne zabytki oraz za to, że jest związana buddyzmem).

9. Czy dzięki ESNowi odkryłaś, że masz kolejne umiejętności, o których istnieniu nie wiedziałaś?

Przed ESNem nie miałam pojęcia ile radości przynosi bycie buddym dla Erasmusa, który jest nowy w mieście i często bywa lekko z tego powodu zagubionym. Bycie takim samym przewodnikiem dla nowej osoby w sekcji jest równie fascynujące. Opisywanie im tego, jak działa ESN, jakie są korzyści aktywnego działania w tej organizacji, pomaganie, kiedy stawia swoje pierwsze kroki w organizacji eventówi; cieszę się, gdy mogę być częścią jego procesu rozwoju i ew. doradzić mu w danej kwestii, jeśli będzie tego potrzebował.

Categories: ESN Poland News

People of #ESNpoland - Wiktoria Lachowska

ESN Poland News - Sun, 10/02/2019 - 16:24
Language Polish

1. Czym jest dla Ciebie ESN?
ESN daje możliwość podejmowania wyzwań, na które w normalnej pracy musielibyśmy czekać najprawdopodobniej latami. Nie potrafię sobie teraz wyobrazić, co bym zrobiła, gdyby nie ESN. Bez tej organizacji to byłaby na pewno straszna nuda. 

2. Jakie były Twoje początki w ESNie?
Bardzo przyjemne! Jeszcze na wyjeździe integracyjnym poznałam wielu świetnych ludzi, a potem moją ESNową mentorką została ówczesna Przewodnicząca sekcji, więc od razu zarażono mnie motywacją do działania, także w Stowarzyszeniu. Śmieję się, że to moja pierwsza ESNowa mama (aktualnie mam jeszcze jedną:) ). Można powiedzieć, że teraz przeżywam moje początki w Stowarzyszeniu i również dzięki wspaniałym ludziom jest to bardzo przyjemne. Polecam nie bać się podejmowania wyzwania i dołączyć do tej super ekipy KOiPK!  

3. Jak ESN zmienił Twoje życie? Dlaczego dołączyłaś?
Idąc na studia, nikogo nie znałam, więc pojechałam na wyjazd integracyjny, który organizowała moja sekcja (ESN SGH), a tam poznałam mnóstwo zaangażowanych ludzi, którzy z takim przejęciem opowiadali mi o wszystkich projektach, czy eventach, że postanowiłam dołączyć i sprawdzić, o co w tym wszystkim chodzi. ;) Teraz okazało się, że ja sama opowiadam o ESNie z takim samym podekscytowaniem (albo nawet większym).

4. Gdybyś była projektem ESNu, to który z nich by to był?
OCZYWIŚCIE, ŻE DISCOVEREM! Nawet nie gdybam, bo tak naprawdę czuję się, jakbym już stała się tym projektem. Spędzamy razem z DE każdą wolną chwilę, wspólnie się rozwijamy, dobrze bawimy i chyba nigdy nie rozstaniemy.  Na ten konkurs składa się tak wiele wydarzeń, że można nauczyć się wiele w każdej dziedzinie. Zupełnie obiektywnie patrząc (hehe), to najfajniejszy projekt ESNu, a poza tym uwielbiam podróże i fotografię. 

5. #FunFact odnośnie życia w ESNie
Przez pierwszy miesiąc w Stowarzyszeniu “googlowałam” każdy ESNowy skrót, teraz już tylko co drugi.. ;) 

6. Czy uczestniczyłaś kiedyś w wymianie Erasmus+? Jakie jakie jest Twoje najciekawsze doświadczenie z Erasmusa?
Jeszcze nie, ale planuję wyjechać na wymianę już w kolejnym roku. 

7. Skąd czerpiesz inspirację i motywację do działań?
Motywują i inspirują mnie przede wszystkim ludzie, z którymi mam przyjemność współpracować. To niesamowite, że osoby w tak młodym wieku mają już takie doświadczenie. Czasami chciałabym po prostu usiąść i podziwiać ich działania. 

8. Ulubione miejsce na ziemi?
Uwielbiam podróżować. Dlatego też podczas każdego zakochuje się w nowym miejscu, ale chyba największą miłością i tak pozostanie dom rodzinny mojej mamy na wsi, gdzie spędziłam najlepsze dzieciństwo. 

9. Czy dzięki ESNowi odkryłaś, że masz kolejne umiejętności, o których istnieniu nie wiedziałaś?
Okazało się, że rzeczy, które robiłam kiedyś przez tydzień, teraz jestem w stanie zrobić w ciągu jednego dnia. Do tej pory nie mogę w to uwierzyć. 

Categories: ESN Poland News

People of #ESNpoland - Justyna Astriap

ESN Poland News - Sun, 03/02/2019 - 18:36
Language Polish

1. Czym jest dla Ciebie ESN?
ESN to niezwykła przygoda, świetna zabawa, a do tego niezła szkoła, zarówno jeśli chodzi o przydatne umiejętności, jak i o charakter. ESN to możliwość poznania wspaniałych, zaangażowanych ludzi, z którymi naprawdę świetnie się pracuje oraz zrobienia czegoś dobrego dla innych – studentów zagranicznych, polskich czy społeczności lokalnych.

2. Jakie były Twoje początki w ESNie?
Dołączyłam do ESN dosyć późno, bo dopiero na 3 roku studiów i to tylko dlatego, że na Erasmusie poznałam wielu świetnych ESNerów. Wcześniej nie miałam pojęcia, że coś takiego, jak ESN w ogóle istnieje!
Po powrocie z wymiany natknęłam się na wydarzenie rekrutacyjne ESN UW i stwierdziłam, że przynajmniej spróbuję się dostać. Udało się - zostałam świeżynką w marcu 2016. Potem poszło z górki, byłam Koordynatorem Tandemu, HRem, członkiem aspirującym Komitetu PR w ESN PL i po nieco ponad roku w ESNie zaczynałam kadencję w sekcyjnym KRze.Do tego, żeby pozbyć się resztek wolnego czasu zgłosiłam się jeszcze na Koordynatora Członków Wspierających, którym jestem nadal.

3. Jak ESN zmienił Twoje życie? Dlaczego dołączyłeś?
Dołączając do ESNu, uważałam (i nadal tak myślę), że skoro sama mam tak świetne wspomnienia i doświadczenia z mojej wymiany dzięki ESNerom, to powinnam przekazać je dalej Erasmusom w Polsce. Jednak okazało się, że ESN to nie tylko wydarzenia dla Erasmusów, imprezy czy wycieczki. To coś o wiele więcej - to ludzie, rozwój, stawianie pierwszych kroków w zupełnie nieznanych dziedzinach oraz rozwijanie się w tych, które są nam bliskie.
Myślę, że ESN dał mi wiele przede wszystkim pod względem osobowości, podejścia do życia, ludzi, a także obowiązków. To takie miękkie, niemierzalne efekty, ale bardzo wyraźnie wpływające na inne aspekty życia. Nauczyłam się radzenia sobie w trudnych sytuacjach, rzadko spotykanych na studiach, co obecnie mocno procentuje w pracy zawodowej. No i oczywiście to, co zawsze będę podkreślać – ludzie, z którymi można pracować, imprezować i po prostu porozmawiać. To najwspanialsza wartość ESNu.

4. Gdybyś był projektem ESNu, to który z nich by to był?
Myślę, że byłabym SocialErasmusem. Uważam, że włączenie studentów zagranicznych w działania na rzecz lokalnej społeczności to świetny pomysł. Jednocześnie sama lubię angażować się w takie aktywności i myślę, że mają one ogromną, choć niematerialną wartość dla obu stron.

5. #FunFact odnośnie życia w ESNie
Oprócz nowych umiejętności i znajomości ESN dał mi także okazję do... przejażdżki radiowozem! Na szczęście nie dlatego, że coś przeskrobałam. Byłam tłumaczem oraz wsparciem dla jednej z Erasmusek, która niestety została okradziona.
Wtedy nie było nam oczywiście do śmiechu, ale wszystko skończyło się szczęśliwie i zostało ciekawe wspomnienie.

6. Czy uczestniczyłeś kiedyś w wymianie Erasmus+? Jakie jakie jest Twoje najciekawsze doświadczenie z Erasmusa?
Tak, spędziłam pół roku w Leeuwarden na północy Holandii i uważam, że była to jedna z lepszych decyzji w moim życiu. Ciężko byłoby mi wybrać jedno najciekawsze doświadczenie. Wspaniale wspominam zwiedzanie różnych holenderskich miast, cudowny zachód słońca w Rotterdamie czy przejechanie całej Holandii po to, żeby zwiedzić Maastricht, a nawet kapryśną holenderską pogodę, która zamknęła nas na niemal tydzień w mieszkaniu, bo przy -2oC wszystkie drogi oraz chodniki zamieniły się w lodowiska. Właściwie każda rzecz była świetnym doświadczeniem.

7. Skąd czerpiesz inspirację i motywację do działań?
Trudno jest mi wskazać jedno konkretne źródło inspiracji i motywacji. W ESNie pewno są to działania oraz zaangażowanie innych ESNerów, robiących świetną robotę, a także pokazujących, że się da, nawet gdy wydaje się, że to niemożliwe. Staram się też skupiać na większym obrazie tego, co robię - nie tylko na tym, że czeka mnie jakieś żmudne albo mało ciekawe zadanie, ale na tym, do czego ono prowadzi i jaki jest jego cel.
Jednocześnie nauczyłam się już, że kiedy zaczyna brakować tej motywacji, a wyzwania zaczynają mnie przerastać, warto sobie zrobić przerwę. W takich sytuacjach dobrze zbieram siły, odkrywając nowe miejsca i kraje. A po przerwie wracam do działania ze zdecydowanie większym entuzjazmem.

8. Ulubione miejsce na ziemi?
Nie mam jednego ulubionego miejsca. Każde miejsce na ziemi może nim być w zależności od mojego nastroju i myślę, że wszystkie są warte odkrywania.

9. Czy dzięki ESNowi odkryłeś, że masz kolejne umiejętności, o których istnieniu nie wiedziałeś?
Nie wiem, czy nazwałabym to umiejętnością w moim przypadku, ale odkryłam, że bardzo lubię szkolić, dzielić się wiedzą i prowadzić warsztaty. Cieszę się, że w ESNie mogę się rozwijać w tym kierunku.

Categories: ESN Poland News

Section in the Spotlight, February 2019: ESN-EYE Lodz!

ESN International news - Fri, 01/02/2019 - 13:04

Eager to know who Section in the Spotlight is this month? The section comes from the third biggest city in Poland, their members can be met basically at every ESN event and it is also a home section for one of the IB members. Sit down with a cup of coffee and give a round of applause to ESN-EYE Łódź.

ESN-EYE originated in 1999 and was first a part of former organisation European Youth Exchange Poland. After the organisation stopped running, ESN-EYE didn’t give up and joined ESN. Currently, the section is managed by 5 board members working together with 14 project groups including Social Inclusion, Erasmus Games, and many more.

The section is unique in many ways. One of which is their recruitment process. First of all, there are promotional events at each faculty and special meetings where the activities of the section are presented. Candidates then get a buddy to help them to get involved. After a semester of work, they are invited to an interview and the most motivated people are accepted. This process ensures high quality of section members. 

Then it is very well cared for by section members. Not only are there informal meetings for new members with their buddies, a 3-day training and an integration event take place twice a year. Eduk8ers, Alumni and section trainers are invited to hold workshops for participants. Apart from this, there are informal events such as bowling nights or visits to escape rooms every month.
 

Regarding the international students, the members of ESN-EYE try to make them get the most out of Polish culture. The biggest event is “Murals Trips” when Erasmus students discover the street art around Łódź.

“In our opinion, it is important to provide Erasmus students with unusual, extraordinary experiences, to make their stay in Poland unforgettable - to throw themselves into things they wouldn’t experience back home or on their own”, says Dominika Jastrzębowska, President of ESN-EYE.

They also organise Canoe Trip and Integration Weekend. Regarding Canoe trip, it is a one day trip by bus, all day spent canoeing and finished off with a barbecue. Integration Weekend is aimed at international students, ESN Members and Mentors (the ones that aren’t ESN Members) and is considered as the most successful event of the section. The event is held at the beginning of every semester with almost 180 participants getting out of town. Through different games and sporting activities, participants get to know each other.

The biggest section event annually organised is the Academic Job Fair. This event is organised only by students from ESN-EYE and other four student organisations focusing on students and their familiarisation with companies. The companies come from fields such as IT and management. During AGM Costa Brava 2018, the event got an award for careerSTAR.

Furthermore, the section can be proud of their collaboration with the university. Thanks to the fact that some ESNers work in the Student Assistance Office, they directly help Erasmus students with documents. This ultimately helps to strengthen the relationship between section members and Erasmus students. Also, together with the university’s International Office, they prepare Mobility Week. During this event, mobility is promoted in every possible way. The event includes workshops, appraising with the recruitment process and impact of mobility on people’s lives.

It is hard to believe but apart from the activities mentioned above, ESN-EYE is not behind with other ESN projects. Regarding the ExchangeAbility programme, there are events like Mouth Painting and a Dinner in the Dark in cooperation with ESN UŁ. They also arrange a Charity Collection for the Orphanage, Shelter Dogs Walking and also took part in ESN Poland’s event “100 for 100” campaign, organising SocialErasmus events for 10 years of SocialErasmus in Poland.

ESN-EYE has had its representation in the National Board and even in the International Board. Current Communication Manager from the IB, Kacper Olczyk, comes from this section. In addition, the members attend many ESN events on the national and international levels such as CEP (Central European Platform), AGM, Eduk8 and National Platforms and workshops. And around 20 members are present in ESN international committees. It is also the first Polish section offering internships for international interns.

To keep members updated and acquaint them more with how ESN works, there are ESNdays prepared, where the role of national and international committees is presented. Every Tuesday there are Wtorki z Wiki” (“Tuesdays with Wiki”) which are emails with information from ESN Wiki.

All in all, ESN-EYE organises countless events and activities for its members, ESNers and international students. Furthermore, they try to implement activities based on the Causes of ESN and promote them. Every semester they have between 80 and 115 newbies because they put an emphasis on the recruitment process. As you can see ESN-EYE is unstoppable and its members do their best in every aspect of their work. 

Written by Lucie Vachova

People of #ESNpoland - Michalina Mondrach

ESN Poland News - Sun, 27/01/2019 - 11:14
Language Polish

1. Czym jest dla Ciebie ESN?
Niebezpiecznie zbliżam się do stwierdzenia, że jest absolutnie wszystkim :D Ludźmi, z którymi spędzam czas, moim sukcesami i porażkami, łzami szczęścia, ale nie tylko. Mogę powiedzieć, że ESN wpakował się też z buciorami do mojej prywatności, stając się codziennością w pełnym tego słowa znaczeniu. Jedynie rodzice nie dopytują mnie “o te moje Erazmusy”.

2. Jakie były Twoje początki w ESNie?
Wraz z dołączeniem do ESN zderzyłam się z dwoma światami. Ten pierwszy był szalony, pełen imprez i przyjaźni, które trwają do dziś. Z drugiej strony jednak to świat projektów, wymagających ludzi - pozornie dwie bardzo różne płaszczyzny. Trzeba było to wypośrodkować - z jednej strony bycie odpowiedzialnym członkiem grup roboczych, a z drugiej pozostanie dobrym kolegą, na którym można polegać. Odnalezienie siebie w tym wszystkim, pomimo że zajęło mi chwilę sprawiło, że działanie w ESN okazało się najlepszą przygodą mojego życia i trwa to już 3 rok. A Ci wspaniali ludzie pomogli mi przetrwać najtrudniejsze próby, co zbliżyło nas jeszcze bardziej.

3. Jak ESN zmienił Twoje życie? Dlaczego dołączyłaś?
Dołączyłam przez przypadek - poszłam w zastępstwie za koleżankę, która bardzo chciała dołączyć. Ja zostałam, a ona nigdy się nie pojawiła. Jak zmienił moje życie? Bezceremonialnie wywrócił je do góry nogami. Zniknął problem nadmiernej ilości wolnego czasu, co więcej okazało się, że wcale nie trzeba zarywać nocy nad książkami - równie dobrze można je spędzić na ESNowaniu. 

4. Gdybyś była projektem ESNu, to który z nich by to był?
Bez wątpienia SocialEramus. Dlaczego? Bo był jedynym projektem, przy którym nie chciałam pracować, a okazał się takim, gdzie miałam okazję koordynować na poziomie lokalnym. Nigdy wcześniej nie pomyślałabym, że z własnej woli wstanę rano (!), żeby iść wydawać posiłki osobom bezdomnym czy uczestniczyć w zajęciach językowych dla seniorów na drugim końcu miasta. #worthit

5, #FunFact odnośnie życia w ESNie
Pierwszy - dzięki ESN znalazłam współlokatorkę. Drugi - dzięki ESN ochrzciliśmy nasze mieszkanie jako #ESNflat i zrobiliśmy imprezę integracyjną dla 40 świeżynek :D 

6. Czy uczestniczyłaś kiedyś w wymianie Erasmus+? Jakie jakie jest Twoje najciekawsze doświadczenie z Erasmusa?
Nie byłam, nie wybieram się :D

7. Skąd czerpiesz inspirację i motywację do działań?
Z ludzi. Tych wspierających w najtrudniejszych, czasami najdziwniejszych wyborach, tych konstruktywnie krytykujących i tych po prostu krytykujących. Czerpię ją także z mojej sekcji, ale też z ESNerów z całej Polski, jak również od moich przyjaciół (dzielnie znoszących moją monotematyczność), no i oczywiście tego mojego ulubionego ESNera, bez którego udziału nie pisałbym tych wszystkich rzeczy.

8. Ulubione miejsce na ziemi?
Zdecydowanie Kraków. 

9. Czy dzięki ESNowi odkryłaś, że masz kolejne umiejętności, o których istnieniu nie wiedziałaś?
Zawsze wiedziałam, że jestem uparta, ale nie miałam pojęcia, że aż tak. Z zaskoczeniem odkryłam też w sobie pokłady cierpliwości. A Umiejętności? Tego właściwie nie da się wyliczyć ot tak. To taka studnia bez dna, a ja swojej przygody nie zamierzam jeszcze kończyć :D

Categories: ESN Poland News

People of #ESNpoland - Jakub Krymarys

ESN Poland News - Sun, 20/01/2019 - 11:56
Language Polish

1. Czym jest dla Ciebie ESN?
ESN jest dla mnie miejscem, w którym mogłem spotkać się z wieloma różnymi dziedzinami. Dzięki temu mogę określić, w czym się czuję najlepiej oraz co (i jak) chce w życiu robić. Przy okazji, poznając wiele wspaniałych i inspirujących osób, od których mogę się uczyć!

2. Jakie były Twoje początki w ESNie?
Na początku działałem w grupie tworzącej eventy sportowe, później doszedł do tego Travel. To tutaj poznałem super ludzi, dzięki którym postanowiłem działać coraz więcej. Po roku zostałem Wice i Delegatem sekcji, gdzie zaczęła się moja przygoda z poziomem ogólnopolskim. 

3. Jak ESN zmienił Twoje życie? /  Dlaczego dołączyłeś?
Na drugim roku studiów stwierdziłem, że czas zrobić coś więcej niż tylko chodzenie na wykłady, a wieczorami przeglądanie Netflixa. Dołączyłem więc do ESN-EYE, pojechałem na wyjazd szkoleniowy i… zakochałem się w tej organizacji. Teraz, będąc tutaj, już trzeci rok tutaj wiem, że ESN miał (i ciągle ma) bardzo duży wpływ na moje życie.

4. Gdybyś był projektem ESNu, to który z nich by to był?
Zdecydowanie ESN UPGRADE. Do ESNu przyciągnęła mnie właśnie idea ciągłego rozwoju, nauki nowych rzeczy, próbowania i odkrywania. Ten wyjazd szkoleniowy jest kwintesencją tych wartości… zresztą jednymi z moich najlepszych wspomnień ESNowych jest właśnie mój pierwszy UPGRADE, jako uczestnik ... i mój pierwszy, jako szkoleniowiec.

5. #FunFact odnośnie życia w ESNie
Gdy wyjeżdżałem na Erasmusa, zarzekałem się, że biorę półroczny urlop od ESNu… wytrzymałem jakieś 2 tygodnie ;) 

6. Czy uczestniczyłeś kiedyś w wymianie Erasmus+? Jakie jakie jest Twoje najciekawsze doświadczenie z Erasmusa?
Jak najbardziej! Miałem niesamowitą przyjemność brania udział w wymianie do Zwolle w Holandii. Jeżeli chodzi o najciekawsze doświadczenie z tego okresu… zdecydowanie jest to King’s day, czyli urodziny króla tego kraju. Holendrzy świętują to całym narodem! Przez cały dzień, w każdym większym mieście wszyscy wychodzą na ulice, gdzie toczy się jedna wielka zabawa, a na co drugim skrzyżowaniu odbywa się koncert!
7. Skąd czerpiesz inspirację i motywację do działań?
Nie zaskoczę nikogo jeśli powiem, że głównym źródłem mojej inspiracji i motywacji są ludzie, którzy mnie otaczają. Czy to członkowie mojego komitetu, słuchacze moich szkoleń, każda osoba, z jaką na chwilę się zatrzymam na przykład na coffee breaku lub zaczniemy rozmowę, z której wyniknie kolejny szalony plan.. to jest to ;) 

8. Ulubione miejsce na ziemi?
Holandia! Jest to kraj, który zdecydowanie zmienił moje podejście do wielu rzeczy, zmusił do paru refleksji. Co więcej, pokazał mi styl życia (i pracy) do jakiego chce dążyć. Jednak przede wszystkim, to piękny kraj, gdzie tradycje łączą się z nowoczesnością, zaskakując na każdym kroku, a ludzie są życzliwi oraz wspierają siebie nawzajem. 

9. Czy dzięki ESNowi odkryłeś, że masz kolejne umiejętności, o których istnieniu nie wiedziałeś?
Oczywiście! Dzięki ESNowi odkryłem, że bardzo lubię pracę z ludźmi, a czymś, co mnie spełnia jest współpraca z nimi. Uczenie się od tych, którzy mnie inspirują oraz przekazywanie wiedzy dalej!

Categories: ESN Poland News

Section in the Spotlight, January 2019: ESN Porto!

ESN International news - Tue, 15/01/2019 - 11:34

Our network consists of sections and volunteers who work hard to provide an amazing time for their exchange students, but every now and then, one takes the spotlight with their outstanding work. This time, the section that shines the most is ESN Porto!

ESN Porto is the oldest section in Portugal and was founded in 1991. Throughout its long history, the section has organised numerous national and international events. It all started in 1995 with the organisation of an AGM - this also happened to be the year in which the President of ESN AISBL was from the University of Porto. In more recent times, ESN Porto is proud to have organised a Council of National Representatives (CNR) in 2009, another CNR in 2014 and the International Erasmus Games in 2016. Last year they had the opportunity to organise the Portuguese National Platform of March 2018 and, last but not least, SWEP Porto 2018, an event that received great feedback regarding the OC, logistics, and Social Programme.

Considering the number of ESN events held by the section, one would assume that ESN Porto is a large team, but in fact, they currently have only 45 members. The board consists of five members - President, VP, Treasurer, LR and Events Manager. Also, there are coordinators for HR, Communication, Projects, Partnerships, Activities, and Parties departments. Each department has a board supervisor. They also have 2 support positions - Education Officer and Secretary, and two working webzine groups - ESN Porto Green and IT Taskforce. 

All members are encouraged to participate in national and international events, which is supported by the board and results in a large number of volunteers going all around Europe to receive training and connect with the rest of the network.

“Motivating the members to experience the national and international level is something we really put a lot of effort into”, says Eduardo Ribeiro, the Local Representative, and it really shows. ESN Porto members went to all the national and a number of international events, including the NEC Winter Meeting and the Eduk8 Autumn training in Vienna. 
Such active participation in events motivates the members to take part in the work of ESN on the national and international levels too. As far as the national level goes, this year one of ESN Porto’s members is in the National Board as the VP, and they also have a member in the Audit team, an Education Officer for Community Development and a member of the National ComCom. On the International level, ESN Porto has three members in NEC and one in ITcom.

ESN Porto is a dream come true not only for ESNers but for exchange students too! Every weekend, ESN Porto organises a trip, usually in Portugal but also to Spain. On top of that, at least one cultural activity is held every week, while Wednesdays and weekends are reserved for parties. Each semester starts with a bang, as in 2016 ESN Porto decided to upgrade their welcome period game and turn Welcome Week into a Welcome Month, with events organised almost every day for the whole month!  No wonder ESN Porto students are #ErasmusAddicted - the section’s motto that was created in 2011 and which features on the section’s t-shirts which say “Erasmus Addicted/Please send me back to Porto”.

ESN Porto takes care that the Erasmus experience isn’t only about partying and travelling, but also investing in the future - the section collaborates with universities and companies in the field of education and promotes employability events, thus providing a good opportunity for their Erasmus students to find a job and stay in Portugal.

There is no lack of socially sensitive events either, as ESN Porto regularly cooperates with various associations and provides Erasmus students with all kinds of opportunities to make the world a little better. Spending time with the elderly at the daycare centre; helping the homeless by distributing food once per week; volunteering with children with cancer or drug addicts - the choice is up to you.

As you can see, in ESN Porto, everyone can find their own perfect event. However, the event that proved to be the most popular and is their flagship event, the “Portuguese night”! During this night, students spend time in a house decorated with symbols and figures of Portugal, while trying all the Portuguese dishes and enjoying musical and other performances. This event won the Portuguese StarAwards (Lobos d’ouro) as the best event of the year, and other sections aim to organise it as well in the future.

With such a huge range of activities, you may wonder how the members keep themselves motivated.
The answer is: with lots of team-building, learning about ESN together, creating bonds with the newbies, and trainings! Their own ESN Porto Academy happens every week and serves to polish their members’ skills in event planning, communication, and their ESN knowledge.

Does ESN Porto sound like a great team to you? There are a couple of ways to join them! Apart from becoming a regular member, you can join as an Erasmus intern or an EVS volunteer. So far, ESN Porto has received three Erasmus interns (office administrator, photographer and videographer), and has also been accredited as a coordinating, sending, and receiving EVS organization, which means it is able to send and take in volunteers funded by the Erasmus+ programme for a certain period of time.

If all of this hasn’t convinced you that ESN Porto is a team of hard workers, take a look at some numbers: each year, they work with 15 universities and 30 local partners for 3500 Erasmus students, organise 2 Welcome Months, 80 activities, 25 trips, 38 parties, 20 international projects activities, sell 3000 ESNcards, have 2 recruitment periods, 12 teambuilding activities, 2 weekend retreats, and 15 trainings. 

It is very easy to say that each ESN Porto member is #ErasmusAddicted.

People of #ESNpoland - Bartosz Kowalik

ESN Poland News - Sun, 13/01/2019 - 10:30
Language Polish

1. Czym jest dla Ciebie ESN?
ESN w moim odczuciu to przede wszystkim ludzie. Powtarzam to nieustannie, ponieważ wszystko, co robimy dla ludzi, robimy z ludźmi (często przyjaciółmi) i oni są siłą naszej organizacji. Kontakty z nimi są moją największą motywacją.

2. Jakie były Twoje początki w ESNie?
Swoją przygodę z ESN zaczynałem jako Koordynator Lokalny Discover Europe. Po 3 miesiącach zostałem Przewodniczącym sekcji. Następnie po pół roku wybrano mnie Koordynatorem Ogólnopolskim Mov’in Europe. Pierwszy rok był bardzo intensywny, dużo się uczyłem - głównie na swoich błędów, które wymagały wyciągania wniosków i implementacji nowych rozwiązań. 

3. Jak ESN zmienił Twoje życie? / Dlaczego dołączyłeś?
Jeśli chodzi jak ESN zmienił moje życie, to muszę powiedzieć tak, że każde kolejne przedsięwzięcie w ESNie otwiera oczy. Perspektywy, które zyskałem dzięki działalności są moim zdaniem najcenniejsze - pozwoliły mi przede wszystkim rozwijać się zawodowo. W kwestii dołączenia, to w moim przypadku był to ślepy strzał - nie wiedziałem, o co w nim chodzi, z czym się go je, ani co mogę dzięki niemu osiągnąć. Kierowałem się ciekawością i chęcią ‘robienia rzeczy’. 

4. Gdybyś był projektem ESNu, to który z nich by to był?
Takim, jakiego jeszcze nie ma! ;) Dużo czeka nas nauki i odkrywania, więc jest to perspektywa optymistyczna. Wierzę, że ESN ma ogromny potencjał, który z każdym kolejnym rokiem odkrywamy coraz bardziej i coraz częściej dzielimy się z ludźmi ‘na zewnątrz’. Pokładam ogromną nadzieję w projektach edukacyjnych oraz tych, gdzie komunikacja skierowana jest do młodych ludzi spoza organizacji. 

5. #FunFact odnośnie życia w ESNie
Podczas zjazdów ESNu zgubiłem 3 bluzy, 2 koszule, czapkę i spodnie.

6. Czy uczestniczyłeś kiedyś w wymianie Erasmus+? Jakie jakie jest Twoje najciekawsze doświadczenie z Erasmusa?
Jako gimnazjalista brałem udział w 2 wymianach Comenius. Podczas pobytu w Francuskich górach, w ramach jednej z nich, mieszkałem w domku, gdzie do mojego okna codziennie rano zaglądały brązowe krowy mleczne. Zapach, który temu towarzyszył, pamiętam do dzisiaj.

7. Skąd czerpiesz inspirację i motywację do działań?
Najbardziej motywuje mnie obserwowanie moich koleżanek oraz kolegów z ESN, którzy robią niesamowite projekty, z ogromnym entuzjazmem i zaangażowaniem.

8. Ulubione miejsce na ziemi?
Playa del Aquila - wolna od ludzi, oddalona o kilka kilometrów od cywilizacji, ukryta za klifami plaża na Fuerteventurze. Tam spędziłem kilka całych dni, podczas mojego 3 miesięcznego pobytu na wyspie. Miejsce, gdzie człowiek nie myśli - liczy się tylko ocean, wiatr i słońce.

9. Czy dzięki ESNowi odkryłeś, że masz kolejne umiejętności, o których istnieniu nie wiedziałeś?
W ESN nauczyłem się moderować dyskusję i warsztaty - okazało się, że to nic innego, jak moja pasja.

Categories: ESN Poland News

People of #ESNpoland - Paula Mazur

ESN Poland News - Sun, 06/01/2019 - 17:17
Language Polish

1. Czym jest dla Ciebie ESN?
ESN jest dla mnie godzinami spędzonymi na callach i w pociągach. To każdy planowany post, grafika na wydarzenie, zjazdy, zebrania i maile z esn-polska. ESN to również ogromne ilości konwersacji na FB, przedłużacze na zjeździe, poprawki do poprawek i głosowania nad głosowaniami. ESN to dla mnie przede wszystkim to społeczność, która się wspiera oraz jest ze sobą na dobre i na złe. 

2. Jakie były Twoje początki w ESNie?
Na początku mojego ESNowego życia bardzo trudno było mi się wdrożyć w jakikolwiek projekt, przez co okres świeżynkowy został mi przedłużony – sprawiło to, że zawzięłam się, pojechałam na UPGRADE… i dalej się już potoczyło. Koordynowałam lokalnie EA oraz DE, potem nastąpiło dołączenie do Stowarzyszenia, do Komitetu PR, następnie pomoc przy NP Wrocław oraz funkcja Delegata sekcji.

3.  Jak ESN zmienił Twoje życie? Dlaczego dołączyłaś?
O tym, że istnieją wymiany Erasmus na studiach, wiedziałam już w liceum, kiedy brałam udział w Comeniusie (pod Budapesztem) i zrozumiałam, że w przyszłości muszę na taką wymianę jechać. Do tego zawsze byłam aktywną osobą, jednak podczas pierwszego semestru w nowym mieście oddalonym o 600 km od domu nie mogłam się zupełnie odnaleźć, a ESN znalazłam dopiero na drugim semestrze. Zakładałam, że przy moim kierunku studiów nie wyniosę za dużo z organizacji studenckich, a jednak ESN przyniósł nowe możliwości rozwoju w płaszczyznach, o których istnieniu i wadze wcześniej nie miałam pojęcia.

4. Gdybyś była projektem ESNu, to który z nich by to był?
Discover Europe, był to projekt, który koordynowałam lokalnie i wiem, że nadal ma ogromny potencjał.

5.  #FunFact odnośnie życia w ESNie
Podczas wymiany w liceum (czyli dobre parę lat temu) poznałam koleżankę spod Aveiro, która rok temu była na swoim Erasmusie we Wrocławiu, a obecnie to przewodnicząca sekcji właśnie w tym portugalskim mieście. Świat jest mały!
Do tego raz zaspałam na pociąg na zjazd, a raz wbiegłam do pociągu minutę przed odjazdem (jechałam na dworzec rowerem). Kiedyś też zgubiłam beret.

6.  Czy uczestniczyłaś kiedyś w wymianie Erasmus+? Jakie jest Twoje najciekawsze doświadczenie z Erasmusa?
Nie byłam na Erasmusie, ale planuję to nadrobić na studiach magisterskich (a być może nawet szybciej, czyli na praktykach z programu).

7. Skąd czerpiesz inspirację i motywację do działań?
Jako, że moje studia zajmują się tematem szukania inspiracji, wiem, że można ją znaleźć wszędzie, dlatego staram się słuchać różnej muzyki, odwiedzać różne miejsca, a także poznawać odmienne kultury. Z motywacją bywa u mnie różnie, jednak nie należę do osób łatwo poddających się. Największą motywacją w ESNie są dla mnie świeżynki - przede wszystkim obserwacja ich rozwoju. Oni jeszcze nie wiedzą, co ich czeka!

8. Ulubione miejsce na ziemi?
Krótko – moje łóżeczko, gdziekolwiek by nie było.

9. Czy dzięki ESNowi odkryłaś, że masz kolejne umiejętności, o których istnieniu nie wiedziałaś?
Tak, nigdy nie zakładałam, że poznam „co to ten cały PR”, a okazało się, że nawet całkiem mnie zainteresował ten obszar i lubię to robić. Do tego dochodzą całe kilogramy umiejętności miękkich, jakich w pracy bym nie zdobyła. Dużo jaśniejsze stały się dla mnie kwestie prawno-finansowe, które wcześniej wydawały się być czarną dziurą w mojej głowie. Ostatnio dochodzi też coraz większa automatyzacja organizacji merytorycznej zjazdów, zarządzanie sobą w czasie i różne rozwiązania IT, dzięki czemu mogę dodatkowo się rozwijać.

 

Categories: ESN Poland News

People of #ESNpoland - Justyna Janosz

ESN Poland News - Sun, 30/12/2018 - 19:54
Language Polish

1. Czym jest dla Ciebie ESN?
ESN to nic innego jak część mojego życia. To także wspaniała przygoda i miejsce do rozwoju. 

2. Jakie były Twoje początki w ESNie?
Być może głupio to zabrzmi, ale początki były dla mnie trudne, ponieważ byłam nieśmiała. Nie mogłam się odnaleźć w ówczesnych “standardowych wydarzeniach” sekcji. Nie pojechałam również na wyjazd świeżynkowy, bo nie pasował mi termin. 
Dlaczego nadal tu jestem? Sama się czasem zastanawiam. Pojawiło się kilka osób, z którymi nawiązałam dobry kontakt, byłam ciekawa co z tego wyniknie i zauważałam pole do rozwoju. Robiłam grafiki, potem koordynowałam Orientation Week. Uczestniczyłam w każdym wydarzeniu, innym niż impreza :D Tak się zaczęło… I trwa nadal - z pewnością dzięki milionom drobnych sytuacji, które kierowały mnie do przodu.

3. Jak ESN zmienił Twoje życie? Dlaczego dołączyłaś?
Sądzę, że ukształtował moje podejście do czasu, pracy i odpowiedzialności za podejmowane działania.
Rozpoczynając studia, zdecydowanie chciałam robić coś poza samą nauką, dlatego będąc na pierwszym semestrze, zareagowałam na plakat “Organizacje rekrutują” wiszący przy schodach mojego wydziału… Poszłyśmy z ciekawości na spotkanie razem z koleżankami. ESN mówił o wielu rzeczach, ale pamiętam tylko Erasmus in Schools i projektach SocialErasmusa. Chciałam zobaczyć, jak to wygląda i co mogę zrobić, więc dołączyłam.

4. Gdybyś była projektem ESNu, to który z nich by to był?
Oczywiście SocialErasmus. Once Social, Social Forever ;) To właśnie ten projekt sprawił, że dołączyłam do organizacji. On dał mi największego kopa motywacyjnego i pokazał, jak wiele możemy zrobić oraz nauczyć się, po prostu próbując. Udowodnił też, że ESN to działanie dla dobra innych. Ilość zorganizowanych podczas jego koordynowania wielkoskalowych (jak również tych mniejszych) wydarzeń  była niesamowita. Nie brakowało szalonych pomysłów, które zostały zrealizowane, a całość zawsze sprawiała mi mnóstwo radości. 

5. #FunFact odnośnie życia w ESNie
Jestem w ESN na tyle długo, że na poziomie sekcyjnym są tylko dwie funkcje, których nie pełniłam… PR (choć z myślą o pójściu w tę stronę zaczęłam działanie, to jedyne stanowisko w Zarządzie, które “pominęłam”, pomimo że “zawsze chciałam być PRem”) oraz Party (bo byłabym najgorszą Party Queen świata… choć wydarzenia z imprezami również ogarniałam).

6. Czy uczestniczyłaś kiedyś w wymianie Erasmus+? Jakie jakie jest Twoje najciekawsze doświadczenie z Erasmusa?
Tak. Wiedziałam, że chcę jechać na Erasmusa w momencie pójścia na studia. Wcześniej brałam udział w projekcie Socrates Comenius i wyjazdach krótkoterminowych (w tym również z wolontariuszami EVS). Z samymi studiami za granicą nie było łatwo i po drodze sporo pojawiło się sporo przeszkód. Ostatecznie udało się spędzić rok za granicą. Najpierw na Erasmusie w Hiszpanii, później jeszcze na praktykach w Kazachstanie.
Ciężko podać jedno doświadczenie, skoro każdy wyjazd przynosi ich o wiele więcej. Najważniejsza jest dla mnie zawsze rozmowa z ludźmi będącymi częścią otoczenia, w którym właśnie przybywam. Pozwala to naprawdę odkryć i doświadczyć nowego.

7. Skąd czerpiesz inspirację i motywację do działań?
Nie będę odkrywcza. Od ludzi. Od mojej sekcji i od Komitetu HR :D
Kreatywność, motywacja i chęci do działania, które mają inni, sprawiają, że po prostu się chce! Nie lubię się poddawać, więc często też moja motywacja, to chęć dokończenia tego, co zaczęłam i udowodnienia sobie, że potrafię. Przecież wszystko jest możliwe! Jeśli nie teraz, to wkrótce ;)
Czasem jest trudno, owszem. Ale zdecydowanie warto. W chwilach największego zwątpienia otrzymywałam takie wsparcie, że miałam (i mam) ochotę działać dalej, żeby potem patrzeć, jak dzięki moim wysiłkom rozwijają się inni. A ja wraz z nimi.

8. Ulubione miejsce na ziemi?
Polska. Nie konkretne miejsce, ale z całą pewnością nasz kraj. Mamy tyle pięknych miejsc do odkrycia! Jedyną rzeczą którą bym zmieniła (to przez Alicante)... morze mogłoby być bliżej gór. Ale skoro nie jest… wybieram góry.
Równocześnie uwielbiam podróżować, a moja lista miejsc do odwiedzenia chyba nigdy się nie skończy :)

9. Czy dzięki ESNowi odkryłaś, że masz kolejne umiejętności, o których istnieniu nie wiedziałaś?
Ilość umiejętności, które rozwinęłam jest niemożliwie długa. HR, finanse, zdolność załatwienia wszelkich formalności i doprowadzenia projektu od początku do końca, zarządzanie kryzysowe oraz rozwiązywanie konfliktów czy… zarządzanie sobą w czasie (no dobra, nad tym akurat nadal pracuję). Dodatkowo ludzie, którzy mnie nie znają dobrze, często nie mogą uwierzyć, że mam problem z nawiązywaniem nowych znajomości i otwartością. Sądzę, że to dzięki ESNowi jestem introwertykiem, który się dobrze kamufluje… i uwielbia pracę w grupie ;)

Categories: ESN Poland News

People of #ESNpoland - Paweł Młodzianowski

ESN Poland News - Sun, 23/12/2018 - 18:34
Language Polish

1. Czym jest dla Ciebie ESN?
 ESN to taki plac zabaw, w którym możesz grać swoimi mocnymi, słabymi stronami, doświadczeniem czy umiejętnościami. Na tym placu zabaw wszystko staje możliwe i każdy chce dołączyć do ciebie w tej grze. Nie potrafię sobie wyobrazić, jak wyglądałoby moje życie, gdybym sam nie zechciał na niego wejść w pierwszych tygodniach moich studiów.

2. Jakie były Twoje początki w ESNie?
O ESNie dowiedziałem się od znajomego, który był mentorem. Oczywiście początki były ciężkie, ponieważ nikogo nie znałem i dopiero zaczynałem studia. Były momenty kiedy myślałem o odejściu z ESNu, wydawało mi się, że to nie miejsce dla mnie. Z czasem okazało się, jak bardzo się pomyliłem! To obszar, gdzie można się rozwijać także odnośnie finansów, a to interesowało mnie najbardziej i dlatego zostałem. Na początku dostałem też swojego opiekuna, który wprowadził mnie w ten ciekawy świat ESNu ;).

3. Jak ESN zmienił Twoje życie? Dlaczego dołączyłeś?
Gdybym musiał porównać siebie do czasu kiedy dołączyłem do tego momentu od kiedy działam w ESNie z tym, kim jestem dzisiaj, powiedziałbym, że już to dwie różne osoby. Wtedy szukałem wielu odpowiedzi i wskazówek w życiu, wszystko to czego wtedy potrzebowałem dał mi ESN.

4. Gdybyś był projektem ESNu, to który z nich by to był?
Zdecydowanie National Erasmus Games (NEG)! Od początku mojej przygody z ESNem współtworzyłem ten projekt, najpierw na poziomie lokalnym, potem na krajowym. Dzięki niemu się rozwinąłem, do tego działania dały mi niezapomniane wspomnienia. i To także rdzeń ESN - pomaga naszym studentom Erasmusa podczas ich Erasmusowej przygodzie.

5. #FunFact odnośnie życia w ESNie
Mieszkałem trzy lata za granicą i tam właśnie uczęszczałem do wielokulturowej szkoły, która można powiedzieć w jakiś sposób wprowadziła mnie w to moje życie w ESN.

6. Czy uczestniczyłeś kiedyś w wymianie Erasmus+? Jakie jakie jest Twoje najciekawsze doświadczenie z Erasmusa?
Nie, jeszcze nie uczestniczyłem w programie Erasmus +.

7. Skąd czerpiesz inspirację i motywację do działań?
Właściwie to pomaganie innym jest tym, co napędza mnie najbardziej. Do tego dochodzi także organizacja wydarzeń, które sprawiają że uczę się jak podejmować słuszne decyzję i pomagać innym w zwyczajnych, codziennych zadaniach - takie akcje działają na mnie motywująco. Moją drugą motywacją jest nic innego jak osiągnięcie niemożliwego.

8. Ulubione miejsce na ziemi?
Uwielbiam tak po prostu siedzieć w lesie nad jeziorem i zwyczajnie cieszyć się ciszą i życiem natury.

9. Czy dzięki ESNowi odkryłeś, że masz kolejne umiejętności, o których istnieniu nie wiedziałeś?
Bez wątpienia mogę powiedzieć, że tak! ESN pomógł mi znaleźć to, co napędzą i mobilizuje mnie najbardziej. Ponadto sprawił, że poprawiłem swoje zdolności autoprezentacji czy umiejętności szkoleniowe. Działalność w ESNie dała mi również możliwość na poprawę moich zdolności negocjacyjnych, jak wielu innych umiejętności miękkich, z których korzystam do dzisiaj.

Categories: ESN Poland News

10-lecie projektu SocialErasmus

ESN Poland News - Wed, 19/12/2018 - 22:04
Language Polish

Wszystkiego najlepszego SocialErasmus!

Z okazji 10-lecia projektu SocialErasmus i 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, lokalne sekcje Erasmus Student Network (ESN) z całego kraju zaprosiły studentów zagranicznych do wspólnego działania przy organizacji 100 aktywności na rzecz polskiego społeczeństwa. Od 11 listopada zostało zorganizowane 100 wydarzeń angażujących ponad 500 wolontariuszy z zagranicy. 

KTO SIĘ TEGO PODJĄŁ?

W inicjatywie wzięli udział członkowie 27 sekcji lokalnych Stowarzyszenia ESN Polska, studenci międzynarodowi biorący udział w programach wymiany zagranicznej (głównie Erasmus+) oraz przebywający w Polsce podczas całego okresu studiów. Zorganizowane przez siebie akcje dodawali sukcesywnie na główne wydarzenie na Facebooku: 100 for 100 - 10th Anniversary of the SocialErasmus Project.

WYDARZENIA W RAMACH AKCJI

Najczęściej organizowanym wydarzeniem okazało się Erasmus in Schools - inicjatywa, w ramach której studenci międzynarodowi odwiedzają przedszkola i szkoły, by pomóc w nauce języków obcych, opowiedzieć o swoim kraju i tradycjach, a przy okazji poznać Polską kulturę od jej najmłodszych przedstawicieli. Rekordziści (studenci Uniwersytetu Łódzkiego) odwiedzili aż 6 szkół! W tym roku, dzięki współpracy z Fundacją The Bridge, uczniowie mieli także okazję dowiedzieć się więcej o celach zrównoważonego rozwoju w przyjaznej, bajkowej formie “Fairy Tales for a Fairer World”. Dla studentów z Politechniki Gdańskiej odwiedziny w szkole specjalnej i współpraca z dziećmi z niepełnosprawnościami były też prawdziwą lekcją… lepienia pierogów! 

Równie popularne co Erasmus in Schools były akcje charytatywne: studenci angażowali się w Szlachetną Paczkę (ESN Wrocław United, ESN Kraków United, ESN UŁ, ESN SGH, ESN SUT Gliwice, ESN UW), zbiórki artykułów szkolnych (ESN Gdańsk, ESN PB) oraz kiermasze wypieków świątecznych (ESN UP Wrocław, ESN Olsztyn) i kartek, w których wykonaniu pomagały przedszkolaki. Na Politechnice Łódzkiej zorganizowano charytatywny turniej Badmintona, na Politechnice Gdańskiej Christmas Charity Tournament, a studenci z krakowskich uczelni oraz Uniwersytetu Warszawskiego zorganizowali Christmas Dream Cup. Ta inicjatywa to znacznie więcej niż sport! Wydarzenie łączy w sobie aktywność fizyczną, sztukę i odwiedziny prawdziwych sportowych gwiazd - wszystko dla dzieci z domów dziecka. Studenci ze Szczecina zabrali dzieci z domu dziecka na łyżwy, a ci z UwB odwiedzili ich z prezentami i zaprosili do wspólnej zabawy przy nowych grach planszowych. ESN PWr, ESN SWPS University i ESN UW we współpracy z międzynarodowymi studentami przygotowali kartki świąteczne dla dzieci, które święta spędzą w szpitalu, by nieco rozjaśnić im ten czas z daleka od domu.

Studenci międzynarodowi brali też udział w przygotowywaniu posiłków w jadłodajni dla bezdomnych (ESN UAM Poznań) i byli zaangażowani w organizację kolacji wigilijnej dla chorych i niepełnosprawnych (ESN SGH). Krakowscy studenci złożyli wizytę w domu spokojnej starości, a studenci z Politechniki Łódzkiej obdarowali jego mieszkańców własnoręcznie przygotowanymi kartkami (ESN-EYE). 

Nie zapomniano także o mniejszych przyjaciołach - w ramach inicjatywy odwiedzono liczne schroniska dla zwierząt, dla których zebrano karmę, koce i zabawki. Sekcje ESN zorganizowały również wydarzenia budujące świadomość ekologiczną - takie jak dyskusja na temat zanieczyszczeń i wyzwań ekologicznych, zorganizowana przez ESN UW, zbiórki nakrętek (ESN PB, ESN US Szczecin) czy projekcja filmu o tematyce ekologicznej (ESN US Szczecin).

Od 19 listopada do 3 grudnia w wielu sekcjach w Polsce odbyły się także Social Inclusion Days, jako część międzynarodowej inicjatywy ESN. Oprócz wydarzeń SocialErasmus, zorganizowano również wydarzenia w celu włączenia społecznego oraz uświadomienia studentów na temat codziennego życia osób niepełnosprawnych - między innymi: kolację w ciemnościach, warsztaty języka migowego, zajęcia z języka angielskiego dla niedowidzących.

Pomysł na wzbogacanie doświadczeń międzynarodowych młodych ludzi  zrodził się w 2008 roku. Obecnie SocialErasmus jest międzynarodowym projektem całej sieci Erasmus Student Network (ESN). Przez ostatnie 10 lat, od pierwszych wydarzeń organizowanych przez Magdę Pawelczyk i Justynę Adamiec, ESN zaangażował tysiące studentów zagranicznych w działania wspierające integrację i świadomość międzykulturową. 10-lecie projektu SocialErasmus to 10 lat integracji, aktywnego obywatelstwa, radości i zmieniania świata pojedynczą inicjatywą na raz.

100 wydarzeń to symboliczny prezent dla Polski z okazji stulecia odzyskania niepodległości. To także ogromny wpływ podejmowanych wydarzeń na społeczeństwo. Każda akcja jest początkiem zmian nie tylko w życiu, ale przede wszystkim w postawie młodych ludzi!

Projekt został realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości. 

 

 

W jego realizację byli zaangażowani studenci z: 

 • Politechniki Gdańskiej (ESN Gdańsk), 
 • Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (ESN Olsztyn), 
 • Politechniki Białostockiej (ESN PB), 
 • Uniwersytetu Białostockiego (ESN UwB), 
 • Politechniki Wrocławskiej (ESN PWr), 
 • Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (ESN UP Wrocław), 
 • Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu (ES UE Wrocław), 
 • Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (ESN UAM Poznań), 
 • Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu (ESN UE Poznań), 
 • Uniwersytetu Łódzkiego (ESN UŁ), 
 • Politechniki Łódzkiej (ESN-EYE), 
 • Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (ESN UMK Toruń), 
 • Uniwersytetu Szczecińskiego i Politechniki Zachodniopomorskiej (ESN US Szczecin), 
 • Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie (ESN Koźmiński), 
 • Politechniki Warszawskiej (ESN PW), 
 • Uniwersytetu Warszawskiego (ESN UW), 
 • Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (ESN SGGW), 
 • Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (ESN UKSW), 
 • Uniwersytetu SWPS (ESN SWPS University), 
 • Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (ESN SGH), 
 • Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (ESN AGH), 
 • Politechniki Krakowskiej (ESN PK), 
 • Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (ESN UEK), 
 • Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (ESN UJ), 
 • Politechniki Lubelskiej (ESN LUT),
 • Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (ESN UMCS) 
 • Politechniki Śląskiej (ESN SUT Gliwice)
 • Politechniki Rzeszowskiej (ESN PRz)

O SocialErasmus
Celem projektu SocialErasmus jest wzbogacenie doświadczeń międzynarodowych młodych ludzi przebywających za granicą poprzez wolontariat umożliwiający zrozumienie i poznanie problemów społeczeństwa oraz pracę nad znalezieniem rozwiązań. SocialErasmus oferuje możliwości poznania realiów innych środowisk i promuje postawę społeczną studentów, dla których jest to okazja do nauczenia się jak przyczynić się do zmiany w otaczającym nas świecie. Studenci mogą również nauczyć się, jak przyczynić się do zmiany społeczeństwa, będąc obywatelami świata. 

Naszą misją jest zapewnienie młodym obywatelom możliwości do wykorzystania ich doświadczenia nabytego w okresie mobilności,  wywołanie pozytywnej zmiany społecznej poprzez wolontariat oraz ukazanie dodatkowych korzyści wolontariatu jako części mobilności studenckiej poprzez projekt SocialErasmus. 

Projekt składa się z 8 filarów: Zwierzęta, Katastrofy, Dyskryminacja, Edukacja, Środowisko, Zdrowie, Ubóstwo, Przemoc - zaś jego mottem jest hasło: Leave your mark!

O Erasmus Student Network 
Jest największą organizacją studencką w Europie. ESN działa na ponad 520 uczelniach w 40 państwach Starego Kontynentu. Od 1989 roku dumnie reprezentujemy interesy młodych Europejczyków. Aktywnie bierzemy udział w debacie dotyczącej edukacji i procesu kształcenia, wspierając Komisję Europejską w działaniach na rzecz rozwoju systemu szkolnictwa. W Polsce ESN funkcjonuje od 1998 roku i zrzesza 40 największych uczelni w kraju. Naszym głównym celem jest promowanie mobilności oraz wspieranie studentów zagranicznych na różnych poziomach edukacji podczas okresu ich nauki w Polsce. Skupiamy ponad 5000 wolontariuszy, którzy wspólnymi siłami wspierają program Erasmus+ pod hasłem „Students Helping Students” .

Categories: ESN Poland News

People of #ESNpoland - Pola Plaskota

ESN Poland News - Sun, 16/12/2018 - 14:05
Language Polish

1. Czym jest dla Ciebie ESN?
ESN to dla mnie przede wszystkim szansa do kreatywnego i społecznego wyżycia się. Jestem studentką biotechnologii  - moje studia to głównie praca w laboratorium i setki godzin spędzonych na obliczeniach, mało w tym wszystkim  “polotu”.  W ESN mogę realizować swoje pomysły, współpracować z ludźmi i zdobywać doświadczenie, którego nie zdobyłabym nigdy na studiach. ESN to też niesamowici ludzie - do tańca i do różańca, rodzina. 

2. Jakie były Twoje początki w ESNie?
Przychodząc do mojej sekcji, natrafiłam na grupę ludzi tak zżytych, że nie mogłam uwierzyć, że będę mogła się kiedykolwiek stać częścią tej rodziny. Na szczęście grubo się myliłam i szybko zrozumiałam z czym to się je. Po dwóch miesiącach zostałam Koordynatorem projektu Tandem  -  wydaje mi się, że to właśnie on ukształtował mnie najbardziej jako ESNera ;) 

3. Jak ESN zmienił Twoje życie? Dlaczego dołączyłaś?
Do ESN dołączyłam przez koleżanką z roku, która nagle zaczęła opowiadać o swoich niesamowitych przeżyciach z Erasmusami. Zawsze uwielbiałam poznawać nowych ludzi, a międzynarodowe towarzystwo było dodatkową motywacją. Poza tym czułam potrzebę zrobienia czegoś więcej niż minimum wymagane przez moje studia. 
Myślę, że każdy kto wkłada w ESN swój czas i serce odczuje ogromną zmianę w życiu. Pominę fakt, że odkąd dołączyłam, nie mogę narzekać na nudę, a samotny weekend wydaje się wręcz niemożliwy. Najbardziej widoczne jest dla mnie to, że wreszcie udało mi się okiełznać swoją “żółtą” osobowość, nauczyłam się też  prawdziwej współpracy w grupie, jestem bardziej zorganizowana i umiem się zmotywować do działania nawet w deszczowy dzień po kilku godzinach snu. 

4. Gdybyś była projektem ESNu, to który z nich by to był?
TANDEMEM! Jest to pierwszy projekt jaki objęłam w ESN i jak już wcześniej mówiłam, miał on na mnie ogromny wpływ. Może się wydawawać, że jest to błachostka, ale ja widze w nim wielki potencjał. Tandem uosabia to co kocham w ESN -  pozwala na dzielenie się swoimi umiejętnościami, pomoc innym, tworzy pewną wspólnotę, a jednocześnie jego forma umożliwia ogromną swobodę kreatywną. Niezwykle satysfakcjonujący był dla mnie moment, w którym zdałam sobię sprawę, że Tandem realizuje każde z sześciu Causes.

5. #FunFact odnośnie życia w ESNie
Nie wiem, czy aż tak fun, ale strasznie się za mna ciagnie. Po rekrutacji w mojej sekcji jest tradycja organizowania wieczoru integracyjnego - poznajemy się ze swoimi aniołkami, gramy w gry integracyjne itd. Pod koniec mojego pierwszego takiego spotkania, podeszłam do ówczesnej HRki z zamiarem pożegnania się i podziękowania. Sytuacja ta okazała się dla mojego mózgu na tyle stresująca, że zamiast prostego “dziękuję”, zapytałam “a co robicie z tymi wszystkimi plastikowymi kubeczkami, segregujecie je?”. Nigdy nie zapomnę wzroku Zosi, która była tak samo zdziwiona i zażenowana jak ja… Później okazało się, że mój aniołek myślał przez to, że jestem nienormalna. Na szczęście wyrosłam z tej nieporadności i teraz mogę współorganizować zjazdy z drewnianymi sztućcami na coffe breakach. 

6. Czy uczestniczyłaś kiedyś w wymianie Erasmus+? Jakie jakie jest Twoje najciekawsze doświadczenie z Erasmusa?
Niestety nie, ale mam nadzieję, że uda mi się to na drugim stopniu studiów. Często znajomi na studiach dziwią się, że działam w ESN, a nie “wysłano” mnie na Erasmusa. Śmieję się wtedy, że liznęłam trochę takiego życia stacjonarnie. 

7. Skąd czerpiesz inspirację i motywację do działań?
Lubię powtarzać, że najlepszym coachem jesteśmy sami dla siebie. Wierzę w moc naszego umysłu. Jeśli nastawimy się pozytywnie, jesteśmy w stanie zrobić wszystko. Nie chodzi o oszukiwanie się, tylko wiarę w siebie. “Nie ma problemów, są tylko wyzwania” - to kolejne hasło które pomaga mi w pokonaniu ESNowych trudności. Ogromną motywacją są dla mnie też ludzie. Z jednej strony dążę do tego by być jak jednostki, które w moich oczach osiągnęły coś fajnego, z drugiej motywuje mnie możliwość pomocy innym. 

8. Ulubione miejsce na ziemi?
Chyba nie ma takiego. Uważam, że cały świat jest niesamowity i wystarczy umieć na niego patrzeć tak, żeby to dostrzegać. Mogłabym powiedzieć też, że najbardziej lubię miejsca wypełnione moimi przyjaciółmi, ale jeśli mam być szczera uwielbiam też chwile samotności i quality time spędzony sam na sam ze swoją głową ;) 

9. Czy dzięki ESNowi odkryłaś, że masz kolejne umiejętności, o których istnieniu nie wiedziałaś?
Tak, oczywiście. Pamiętam jak na rozmowie rekrutacyjnej zapytano mnie o to czy chciałabym dołączyć do jednej z grup roboczych w mojej sekcji -  PR, FR HR. Nie wiedziałam wtedy co odpowiedzieć na to pytanie, nie miałam żadnego doświadczenia w tych kwestiach. Skończyło się tak, że dołączyłam do każdej z nich i teraz jestem w stanie zarówno zrobić grafikę w AI, pozyskać partnera czy zmotywować grupę do działania. Dostałam też szansę rozwinięcia się jako leader grupy. Nie wspominając o tym, że opanowałam do perfekcji spanie po 3 godziny dziennie (wszystko zależy od nastawienia) 

Categories: ESN Poland News

Pages