Mural na 20 urodziny Erasmus Student Network Polska

ESN Poland News - Sun, 09/09/2018 - 09:20
Language Polish

W dniach 24-28 lipca w Łodzi dużo się działo. Poza licznymi atrakcjami związanymi z dniami Łodzi, na murach akademika “Olimp” Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Lumumby 12 powstał wspaniały mural autorstwa samego Okudy. A wszystko to z okazji 20-lecia działalności  Erasmus Student Network oraz programu Erasmus w Polsce.

 

Od 20 lat tysiące polskich studentów rozwija swoje umiejętności oraz nasze Stowarzyszenie. W 1998 roku powstała pierwsza sekcja na ówczesnej Akademii Medycznej w Warszawie. W 2018 jesteśmy obecni na 38 uczelniach wyższych w całej Polsce. Z dumą wspieramy system szkolnictwa wyższego, a  przede wszystkim program wymian międzynarodowych.

 

Z okazji naszego 20-lecia, stworzyliśmy mural na łódzkim akademiku Olimp. Dzięki współpracy z Uniwersytetem Łódzkim, fundacją Urban Forms oraz naszymi partnerami - BaseCamp i Ceri, udało nam się ten cel zrealizować. Projekt stworzył i zrealizował hiszpański artysta Okuda. Jego prace możemy podziwiać na całym świecie w tym w Hongkongu, Miami, Las Vegas, Nowym Jorku, Paryżu, we Włoszech,na Węgrzech, a teraz także w Polsce. Styl Okudy jest bez wątpienia oryginalny, charakteryzuje się geometrycznymi kształtami, żywymi kolorami oraz licznymi postaciami ludzi i zwierząt. Jego dzieła, jak mówi sam Okuda, niosą za sobą dużo pozytywnej energii, otwartości na nowe przygody, kultury i innych ludzi. “Dla mnie największą inspiracją są podróże” wspomina artysta. Obserwując jego pracę na żywo nachodzą nas dwa pytania. Po pierwsze, jakim cudem maluje tak szybko, a po drugie, jak to jest możliwe, że nie używa żadnych szablonów. Okuda stworzył cały mural w ciągu 3 dni przy wsparciu swojego asystenta Marcos. Malowali z podnośnika na wysokości 15 piętra, podczas gdy żar lał się z nieba. Pracę ułatwiały im bez wątpienia dziewczyny z fundacji Urban Forms, które dbały o ilość farb, spary’ów, wodę i jedzenie na miejscu. Ale co ważniejsze, zaopatrywały artystę w colę i popcorn, które są tak samo niezbędne jak cały sprzęt do malowania.

 

Warto wspomnieć, że mural Okudy nie był jedynym, który powstał w tym czasie w Łodzi. W ramach swojego Festiwalu, Urban Forms zaprosiło jeszcze 3 innych artystów, którzy stworzyli dzieła 3D na murach łódzkich budynków, wśród nich był Peeta i Ajwer z Włoch oraz Viktor Puzin z Rosji. A wszystko to za sprawą pani Teresy Latuszewskiej-Syrdy, która zaprosiła artystów do Polski i wraz z wolontariuszami zapewniła odpowiednie warunki do pracy, w tym farby, podnośniki, rusztowania, nocleg i wyżywienie. Przy niektórych projektach prace wspierali studenci łódzkiej ASP oraz lokalni artyści.

 

Jednak na muralu nie zamierzamy poprzestać. Jeszcze nie raz Was czymś zaskoczymy, w końcu jesteśmy najlepszym krajem w sieci Erasmus Student Network!

 

Categories: ESN Poland News

ESNfest, czyli ESN na Open'er Festival

ESN Poland News - Sun, 12/08/2018 - 18:11
Language Polish

 

 

4 dni świetnej muzyki, wspaniała pogoda, dziesiątki tysięcy ludzi i … ESN? Tak, to ESNfest!


    Na tegorocznym Open’er Festival w strefie NGO zagościły aż 34 organizacje, wśród których pojawiło się również po raz pierwszy od wielu lat Stowarzyszenie ESN Polska z projektem ESNfest! Celem projektu było przybliżenie młodym ludziom, a w szczególności studentom i licealistom tematu mobilności, między innymi wyjazdów z programu Erasmus+. Na naszym standzie prezentowaliśmy zarówno organizację Erasmus Student Network, jak i nasze idee i wartości. Festiwalowicze mieli możliwość wzięcia udziału w organizowanych przez nas aktywnościach takich jak odgadywanie kraju, z którym związana była dana ciekawostka. Nie lada wyzwaniem okazało się również przeczytanie zwrotu lub powiedzenia w obcym języku. Kolejną atrakcją była mapa z wszystkimi miastami, w których znajdują się sekcje ESNu. Zaciekawieni festiwalowicze pytali o miejsca, do których mogliby się udać na Erasmusa. Open’erowicz, który nas odwiedził mógł ‘poczęstować’ się festiwalowymi okularami, naklejkami i przypinkami, które przygotowaliśmy. Na uczestników wydarzenia czekały również ulotki informujące o naszej działalności oraz o programach mobilnościowych.

 

Każdy uczestnik mógł porozmawiać z nami o wymianach, naszych doświadczeniach związanych z wyjazdem na Erasmusa lub inny projekt mobilnościowy. Byliśmy przygotowani nie tylko na studentów zainteresowanych studiami za granicą - w naszych ulotkach znalazła się także garść informacji o innych możliwościach wyjazdu, niekoniecznie będących programem Erasmus+. Wśród odwiedzających nasz stand festiwalowiczów znaleźli się również entuzjaści podróży i obcych kultur, którzy z przyjemnością wspominali swoje dawne przygody za granicą. Ku naszemu zaskoczeniu, przeciętny odwiedzający nas Open’erowicz nie ukończył jeszcze 18 lat, ale myślał już o wymianie lub w niej uczestniczył. Przy swoim standzie gościliśmy też obcokrajowców obecnie przebywających na wymianie - niektórzy z nich byli nawet członkami ESN! Miłą niespodziankę sprawili nam również odwiedzający nas polscy ESNerzy oraz alumni.

 

Podczas czterech dni festiwalu poznaliśmy członków innych organizacji biorących udział w Open’erowym NGO, takich jak AIESEC, Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland. Mieliśmy okazję porozmawiać, a nawet zrobić wspólne zdjęcie.

 

W historii Open’era po raz pierwszy odbył się również cykl debat poświęcony przeróżnym tematom, np. przyszłość Unii Europejskiej i problemy, z jakimi się zmaga. Nasi wolontariusze chętnie uczestniczyli w dyskusjach skupiających się głównie na wpływie kultury na rozwój UE. Co więcej, strefę ESN odwiedził Mikel Landabaso - dyrektor ds. komunikacji w Komisji Europejskiej. Mieliśmy okazję wspólnie porozmawiać o celach i wartościach naszej organizacji, przedstawić aktywności, które przygotowaliśmy, a na koniec zrobić sobie wspólne zdjęcie.
 

Szacujemy, że przez 4 dni festiwalu nasz stand odwiedziło około tysiąca osób, młodszych i starszych. Łączyła ich jednak pasja do szeroko pojętego tematu mobilności. Mamy nadzieję, że zobaczymy się na Open’er Festival 2019!

 

 

 

 
Categories: ESN Poland News

Exchange Zone

ESN Poland News - Fri, 06/07/2018 - 12:33
Language Polish

Projekt Exchange Zone to spotkanie tematyczne łączące różne grupy akademickie - rodzimych i zagranicznych studentów, członków ESN, Mentorów oraz uniwersyteckich koordynatorów programu Erasmus+. Celem projektu jest promocja mobilności wśród studentów Akademii Górniczo-Hutniczej oraz integracja polskich studentów z przebywającymi na uczelni Erasmusami. Ideą wydarzenia są cykliczne, tematyczne spotkania,​ skupiające się na wybranym kraju, jego kulturze, zwyczajach, tradycjach, smakach kuchni, muzyce i tańcu. Składają się one przeważnie z dwóch części:

Część I

Prezentacja wybranego kraju, przygotowana przez studentów zagranicznych, przebywających obecnie na AGH w ramach programu Erasmus+, w której przedstawiają swój kraj „od kuchni”. Kolejno prezentacja i podzielenie się swoimi doświadczeniami studenta z AGH, który brał udział w wymianie w kraju, którego dotyczy spotkanie oraz następna prezentacja studenta, który brał udział w programie Erasmus+ praktyki. Dzięki temu polscy studenci poznają piękno danego kraju oraz otrzymają praktyczne porady od swoich rówieśników. Końcowym elementem tej części jest prezentacja uczelnianego Ambasadora programu Erasmus+, który podaje najważniejsze informacje odnośnie wymian i praktyk, takie jak terminy aplikacji czy rodzaje potrzebnych dokumentów.

Część II

Przybliżenie kultury poprzez zmysły. W zależności od kraju, są to różne formy tradycyjnych elementów kultury, prowadzone przez studentów zagranicznych - pokaz tańca, śpiewu czy sztuk walki. Kolejno, uczestnicy będą mogli poznać kraj przez jego smaki, dzięki poczęstunkowi przygotowanemu przez studentów zagranicznych i członków ESN w formie bufetu. Dzięki temu goście mają okazję spróbować tradycyjnych dań oraz dopytać o przepisy i sposób przygotowania.

 

Categories: ESN Poland News

30-lecie programu Erasmus

ESN Poland News - Sun, 01/07/2018 - 13:20
Language Polish

Rok 2017 był dla wszystkich członków ESN  szczególny i wyjątkowy, ponieważ to dokładnie 30 lat temu narodził się Program Erasmus, rozpoczynający czasy międzynarodowej współpracy i integracji ponad wszelkimi podziałami. Program Erasmus jest bezpośrednio połączony z działalnością naszej organizacji - Erasmus Student Network. Na przestrzeni lat zarówno on, jak i organizacja rozwijały się i uzupełniały nawzajem, dążąc do osiągnięcia takiej ich formy jaka jest nam znana dzisiaj.

Krakowska  sekcja ESN UEK,  w obliczu tak ważnej dla naszej organizacji rocznicy nie mogła pozostać bezczynna, stąd, u schyłku jubileuszowego roku zdecydowała się wyprawić Programowi Erasmus huczne urodziny, na jakie ten bez wątpienia zasługuje.

Dzień 13 grudnia, w Krakowie, już od rana został podporządkowany radosnemu świętowaniu. W ciągu dnia na kampusie Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie odbyły się targi mobilności, będącej głównym założeniem programu Erasmus+. Podczas nich studenci mogli zapoznać się z bogatą ofertą wymian uczelni, poznać poszczególne kraje, jak i nabrać zapału do odkrywania świata. W jaki sposób? Między innymi słuchając prelekcji UEK-owych obieżyświatów, którzy z humorem i zaangażowaniem podzielili się z odbiorcami wspomnieniami i doświadczeniami wyniesionymi ze swoich niesamowitych i niekonwencjonalnych podróży. Dla wielbicieli dobrej kuchni, którzy preferują poznawać świat za pomocą zmysłu smaku, przygotowano wiele aromatycznych specjałów z różnych zakątków globu, takich jak chrupiąca, włoska bruschetta czy też pikantne i wyraziste w smaku chorizo.

Tego samego dnia, wieczorem, świętowanie przebiegało w znacznie bardziej oficjalnej atmosferze. Podczas uroczystej gali w hotelu Best Western Premier zgromadzili się przedstawiciele władz Uniwersytetu, Biura Programów Zagranicznych, lokalnych sekcji ESN oraz organizacji studenckich, po to aby wspólnie dzielić się wspomnieniami oraz przyszłościowymi wizjami dotyczącymi Programu Erasmus. Inspirujące i motywujące rozmowy trwały nieprzerwanie aż do finałowego zakończenia obchodów, zwieńczonego uroczystym pokrojeniem tortu oraz życzeniami kolejnych 30 lat równie owocnej współpracy w ramach Programu Erasmus.

Obchody 30-lecia, chociaż minęły szybko i niepostrzeżenie, pozostawiły w Krakowie wiele pozytywnych myśli oraz serc, jeszcze szerzej otwartych na świat.

 

 

 

Categories: ESN Poland News